Körfez Havaalanı ile turizm patlayacak

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla yenilenen Körfez Havaalanı'nın haziran ayında uluslararası uçuşlara açılacak. Altınoluk-Altınova arasındaki Körfez hattında, Ayvalık, Burhaniye, Akçay, Güre, Zeytinli gibi önemli turizm alanları var...

Anadolu Ajansı 11.02.2010 - 11:54

Körfez Havaalanı ile turizm patlayacak

Endemik bitkileri, bol oksijeni, kaynak suları, yeşilliğiyle zengin Kazdağı ve deniz kıyılarıyla önemli bir potansiyeli barındıran bu bölge, yıllardır turizmden hak ettiği payı alamıyor.
       
Milyonlarca yabancı turistin deniz ve doğa turizmi için tercih ettiği Türkiye'de Balıkesir geneli sadece 76 bin kişiyle yetinmek zorunda kalıyor. İl, yılda 300 bine yakın yerli ve yabancı turisti ağırlarken, bunların önemli kısmı körfez bölgesine geliyor. Özellikle hava ulaşımının olmaması, konaklama açısından yeterli alt yapının bulunmaması, yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi tercih etmesini zorlaştırıyor.
        
Bu sorunlar çözülerek, daha fazla turist çekme yolunda ilk adım olarak bölgedeki Körfez Havaalanı'nın uluslararası uçuşlara açılması gündeme geldi. Yapılan çalışmaların ve fizibilite raporlarının ardından yararlı olacağı düşünülen havaalanının, 2008 yılının ilk aylarında yenilenmesine başlandı.
        
Yaklaşık 100 milyon liralık harcama yapılacağı belirtilen havaalanında yenileme çalışmaları sürerken, deniz ve sağlık turizmine yönelik yatırımcılar bölgede yer arayışlarını hızlandırdı.
        
20'DEN FAZLA 5 YILDIZLI OTEL YAPILACAK

Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ertaş, havaalanı açılmadan Avrupa'nın bazı ülkelerinden yatırımcıların otel yapımı için yer aramaya başladığını söyledi.
        
Havalanı yapımı sürerken bölgedeki arazi fiyatlarının yerine göre yüzde 5-20 arasında arttığını ifade eden Ertaş, önümüzdeki dönemde talebe bağlı olarak  fiyatların daha da yükselebileceğini bildirdi.
       
Bu hattın doğa ve deniz turizmi açısından ciddi bir potansiyeli barındırdığını dile getiren Ertaş, ''Alt yapısı yeterli olmadığı için daha fazla turist ağırlayamadık. Hareketlilik başladı. Ticaret odası olarak Romanya'da bir fuara katıldık. Turizm acenteleri ile görüştük. O bölgeden turistler gelmeye başladı. Çalışma yapılırsa turist daha çok gelir'' dedi.
        
Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç da havaalanının mevcut pistinin genişletildiğini ve uzunluğunun artırıldığını belirterek, bütün uçakların inebileceği bir yenileme yapıldığını vurguladı.
        
Körfez hattında talebe cevap verecek otel sayısının çok az olduğunu dile getiren Kılıç, havaalanı yapılmasından sonra önümüzdeki yıllarda 20'den fazla otel yapılacağının öngörüldüğünü, bu konuda görüşmelerin ve girişimlerin sürdüğünü bildirdi.
        
TURİZM HAREKETİ 10 KATINA ÇIKABİLİR
     
AK Parti Balıkesir İl Başkanı Adil Çelik ise havaalanına yapılan yaklaşık 100 milyon liralık harcamanın, katlanarak geri döneceğini söyledi.
        
Otel yapımları, sağlık turizmi yatırımlarıyla bu rakamın çok üzerinde yatırım beklediklerini ifade eden Çelik, özellikle termal turizmin bölgede çok canlanacağını ifade etti.
        
Alman, İsveç, Norveç ve İtalyan yatırımcıların bölgede incelemeler yaptığını dile getiren Çelik, ''Bölgedeki turizm hareketi mevcut durumun 10 katına çıkar. Yılda 200 binin üzerinde turistin geldiği bölgede rakamları milyonlarla ifade eder hale gelebileceğiz. Bölgedeki değişim ve gelişim başladı. Havaalanı ve otellerin yapılmasıyla bölgeye inan uçaklar, turist taşıyacak. Bu gelişmeler, gelecekte milyarlarca dolarlık gelir anlamına geliyor'' diye konuştu.
        
Sadece deniz ve sağlık turizmi değil doğa turizmi açısından da önemli gelişme sağlanacağını vurgulayan Çelik, Kazdağı'nın doğa turizmi için dünyanın ender bölgelerinden biri olduğunu sözlerine ekledi.
        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...