Osmanlılar Kırım Savaşı'na girdiği sırada tahtta olan Britanya Kraliçesi Victoria'nın gözalıcı bir genç kadınken yapılmış bir tablosu başkent Londra'da bir sergide ziyaretçilerle buluşacak.

Alman sanatçı Franz Xaver Winterhalter'in 1843'te yaptığı tabloda Kraliçe 24 yaşında. Tablo aynı zamanda Kraliçe'nin kocası Albert'ın en sevdiği tablo olarak da geçiyor.

Kraliçe'nin tasvir edildiği tablo, Buckingham Sarayı'nda Kraliçe'nin sanatı ne kadar çok sevdiğini göstermek için bir araya getirilen 400 tablo, çizim, fotoğraf ve heykelden sadece biri. "Victoria & Albert: Sanat ve Aşk" adlı sergi Kraliçe'nin 1837'de tahta çıkması ile eşi Albert'in 1861'de ölmesi arasındaki dönemi kapsıyor.

Kraliçe günlüklerinden birinde, evlilik teklifini kabul etmekten duyduğu sevinci anlatmış: "Albert gibi bir melek tarafından sevilmiş ve seviliyor olmak tarif edilemeyecek kadar büyük bir zevk. O her açıdan; güzellik, her şey açısından mükemmel."

Serginin küratörü Jonathan Marsden, koleksiyonun Kraliçe'nin ölen eşinin ardından 40 yıl yas tutan dul imajını değiştireceğini dile getirdi: "Bu sergi Kraliçe'nin sanatçıların arkadaşlığını seven tutkulu bir genç kadın olduğunu ortaya çıkaracak" yorumunu yaptı.