Krize kilise çözümü: Kredi kartlarını yakın

ABD’liler ekonomik krizle başa çıkabilmek için ‘inanç temelli mali yönetimi’nden medet umuyor. Kiliselerde önce ekonomik kriz üzerine vaaz veriliyor sonra da kredi kartları faklı yöntemlerle ‘infaz’ ediliyor.

09.03.2009 - 11:26

Krize kilise çözümü: Kredi kartlarını yakın

ABD’deki kiliseler, ekonomik krizin ruhsal bunalıma sürüklediği insanlar için yardım elini uzattı. Kiliselerde düzenlenen özel kriz seanslarında din adamları öncelikle İncil’in öğretileri doğrultusunda yaşandığı takdirde insanın para kaynaklı sıkıntı yaşamayacağı üzerine vaazlar veriyor.

Vaaz sonrasında krize karşı manevi destek alanlar, kredi kartlarını elektrikli testereyle kesiyor, mikro dalga fırında ‘pişiriyor’ ya da tavada ‘kızartıyor.’

‘İnanç temelli mali yönetimi’nin verildiği kiliselerden biri de Miami Vineyard Cemaati Kilisesi... Burada vaaz veren ve kendisini ‘finansal misyoner’ olarak tanımlayan Kevin Cross, bu tip vaazların pek çok kilisede verildiğini söyleyerek tüketim alışkanlıkları, şükür, maneviyata yönelme üzerine konuşmalar yaptıklarını, insanların böyle bir şeye ihtiyaç duyduklarını ve bir çeşit terapi olan bu yöntemle rahatladıklarını anlatıyor.

KREDİ KARTLARINA ‘İŞKENCE’
Kredi kartlarının kızgın tavada ‘pişirilmesi’, mutfak robotunda parçalanması ya da elektrikli testereyle kesilmesi gibi işlemlerin, insanların kredi kartları ve finansal sisteme karşı duydukları öfkeyi yansıtmaları için iyi bir yöntem olduğunu söyleyen Cross, ekonomik kriz mağdurlarıyla birlikte dua edip öfkelerini dışa vurmalarını sağlıyor.

İnsanların günümüz finansal sisteminin yanlışlıkları yüzünden mutsuz olduğunu söyleyen Cross, “Sistemin bize dayattıklarını yapmaya mecbur olmadığımızı anlamamız gerekli” diyor. “Ne kadar harcarsak o kadar mutlu olacağımızı vaadeden bu sisteme karşı gelebilir ve mutlu olabiliriz” diye devam eden Cross, cemaat üyeleriyle tek tek ilgilenip kredi kartlarını kesmeleri, arabalarını satmaları ya da üzerlerine yük olan harcamalardan vazgeçmeleri için onlara cesaret veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...