'Krize rağmen büyüdük'

Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, bu yıl yüzde 20 büyüme öngördüklerini bildirdi.

Haberler 15.01.2010 - 09:44

'Krize rağmen büyüdük'

Doğan, 2009 yılını değerlendirdiği toplantıda, dünyadaki global krize rağmen sektörde yüzde 10'luk bir büyüme sağladıklarını ifade etti.
        
Hükümetin, özellikle mobilya sektörüne uyguladığı 6 aylık KDV indiriminde tam kapasiteyle çalıştıklarını, bu nedenle bütçelerini tutturduklarını belirten Doğan, satış ve karlılık hedeflerine ulaştıklarını kaydetti.
       
Davut Doğan, yurt dışı pazarlara önem verdiklerini, ülke genelinde yüzde 25 düşüş yaşanan ihracatı kayıpsız gerçekleştirdiklerini kaydetti.
        
Bu yılki beklenti ve hedeflerine değinen Doğan, şöyle konuştu:
        
''Doğtaş Mobilya olarak geçtiğimiz yıl hazırladığımız 5 yıllık stratejik iş planımızda revize yapmadık. Önümüzdeki yıl da hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Yüzde 20'lik bir büyüme öngördük. İç pazarda yüzde 10 büyümeye karşılık, ihracatta yüzde 50 gibi büyük bir hedef belirledik. Yurt içinde 10, yurt dışına da 20 bayilik açmayı planlıyoruz. Önümüzdeki ay yurt içinde 5 mağaza açılışı yapacağız. Van, Adıyaman, İzmit, İstanbul Küçükyalı ve Etiler'deki mağazalarımız açılışa hazırlanıyor. Yurt dışında ise Romanya ve Bulgaristan'da yeni mağaza açacağız. Sektörümüzde 3 markanın sahip olduğu dünya markası olmaya aday firmalara verilen 'Turquality' programına dahil olduk. Bu teşvik belgesi ile yurt dışı mağazalaşmaya önem verip, yeni ülkelere gireceğiz ve yurt dışı mağaza sayımızı artıracağız.''
        
Doğan, bu yıl içinde 15 bin metrekare fabrika tesisi yapacaklarını ve 100 yeni personelin istihdamını sağlayacaklarını belirterek, kapasite artırımına gitmeyi planladıklarını söyledi.
        
Yeni yatırımlar için kaynak arayışlarının sürdüğünü dile getiren Doğan, Biga'ya ciddi katkı sağladıklarını bildirdi.
        
Biga merkezli bir kuruluş olarak 52 ülkeden getirilen dövizler ve yurt içindeki 130 bayiden elde edilen yaklaşık 100 milyon dolar ile ilçenin gelişimine önemli katkılarda bulunduklarını vurgulayan Doğan, Biga'da kişi başına düşen gelirde bin dolarlık artışa katkıda bulunduklarını ifade etti.
        
Enerji yatırımlarına da değinen Doğan, Amerikan ortaklığı ile müracaat edilen rüzgar enerjisi projelerinin lisanslarını beklediklerini belirti.
        
Doğan, lisansı alınan 2 hidroelektrik projesi ile 25 MW'lık  bir santral kurmayı planladıklarını, bu konuda kaynak ve ortak arayışının devam ettiğini sözlerine ekledi.


Sayfa Yükleniyor...