NTV

Küçük balık avlama cezası: 46 bin 680 TL

Yaşam

Zonguldak'ta bir balıkçı teknesinin sahibi ve tayfalarına, yasal av sınırından küçük çinekop, istavrit ve barbun avladıkları gerekçesiyle 2 bin 334'er lira olmak üzere toplam 46 bin 680 lira para cezası kesildi.

İstanbul Limanı'ndan dün hamsi avlamak üzere Karadeniz'e açılan 'İsmail Serter' adlı balıkçı teknesinin ağına Zonguldak açıklarında hamsi ile birlikte 45 çinekop, 20 istavrit, 15 de barbun takıldı.

Bölgede denetim yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, balıkçı ve tayfalarının kendileri yemek için ayırdıkları çinekop, istavrit ve barbun balıklarının boylarının yasal av sınırından küçük olduklarını tespit etti.

Ekipler, teknenin sahipleri İsmail Serter ve Ahmet Küçük ile 18 tayfaya, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu'nun ilgili maddesi gereği asgari boy sınırı altında balık avcılığı yapmak suçundan 2 bin 334'er lira idari para cezası kesti.

DHA'nın haberine göre; ceza makbuzları kendilerine verilen balıkçı ve tayfalarına, 7 gün içinde İdare Mahkemesi'ne başvurarak söz konusu cezaya itiraz edebilecekleri gibi, bu yola başvurmadan ödeme yaptıklarında ise cezanın bir bölümünün tahsil edileceği tebliğ edildi.

"YEMEK İÇİN AYIRMIŞTIK"
Balıkçı Ahmet Küçük, tekne sahibi yetmiyormuş gibi çalışanlara da ayrı ayrı ceza yazılmasına tepki gösterdi.

Küçük, şunları söyledi:

"Boyları avlanmaya uygun değilmiş. Sürü halinde geçen balığın içindeki çinekopu, barbunu, istavriti denize mi atalım? Yemek için ayırmıştık. Tayfa zaten para kazanamıyor. Hadi bize yazdınız, çalışanlara da ceza yazılır mı?"