Mafyayla savaşan büyükanne

Ufak tefek boyu, kır saçları ve 70 yaşıyla Raffaella Ottaviano ilk bakışta bir kahramana benzemeyebilir. Fakat Ottaviano İtalya’nın en eli kanlı ve acımasız mafya örgütüne kafa tutan cesur bir kadın.

Haberler 21.02.2012 - 17:57

Mafyayla savaşan büyükanne

2006 yılında iş yeri ve bar sahiplerinden topladıkları haraçlarla ünlü Camora adlı mafya örgütünün adamları İtalya’nın Napoli'ye komşu Ercolano kasabasında yaşayan Raffaella Ottaviano’nun butiğini bastı. Camorra o gün mafyayla savaşa başladı.

BBC televizyonuna konuşan Ottaviano ofisleri basılan diğer insanlar gibi susmayı tercih etmediğini ve polise gidip,arşivlerindeki fotoğraflardan butiğine gelen adamları teşhis ettiğini söyledi. Cesur kadın sözlerine şöyle devam etti:

“Adamlar tutuklandı, Bana korumalar verdiler.1,5 yıl yalnızca polisler ve ben vardık. Beni hiç yalnız bırakmadılar.”

Yavaş yavaş Ercolano'daki başka dükkan sahiplerinin de onun izinden gidip, haraç vermeyi reddetmeye başladığını vurgulayan Ottaviano önce 2-3 kiş olduklarını ,sonra gruba birkaç kişinin daha katıldığını kaydetti. Gizli gizli buluşup, sonunda belediyenin de yardımıyla bir dernek kuran grubun 2006 yılından beri hareketleri hem kalabalıklaştı, hem de kararlılığı ve gücü arttı.

Camorra'ya haraç vermeyi reddeden 80'den fazla işyerinin olduğunu ve sayılarının giderek arttığını belirten Ottaviano artık mafya örgütünden korkmadıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Hepimiz birleştik. Böyle sürüp gidemezdi. Camorra ile savaşmalıyız. Yalnızca lafta değil, eylemlerimizle de savaşmalıyız."

Sayfa Yükleniyor...