Mahkumlar, Harvard'lı gençleri nasıl mağlup etti?

ABD'nin New York eyaletindeki bir grup mahkumun dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olarak gösterilen Harvard'lı öğrencileri münazara şampiyonasında mağlup etmesinin yankıları sürüyor. Peki kimsenin beklemediği bu sonuç nasıl ortaya çıktı?

ntv.com.tr 08.10.2015 - 12:34

Mahkumlar, Harvard'lı gençleri nasıl mağlup etti?

Oscarlık bir Hollywood filmine kolaylıkla ilham kaynağı olabilecek olay geçtiğimiz ay New York eyaletinin doğusunda bulunan hapishanede gerçekleşti. 

Maksimum güvenlikli Bard Hapishanesi yönetiminin düzenliği organizasyon kapsamında mahkumlardan oluşan ekip, Harvard'lı öğrencileri münazara turnuvasında mağlup etmeyi başardı. 

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard'da okuyan öğrencilerin genellikle eğitimsiz olduğu düşünülen mahkumlara mağlup olması bu durumun nasıl gerçekleştiği sorusunu gündeme getirdi.  

Facebook hesabı üzerinden bir açıklama yayınlayan 'Harvard Münazara Birliği' kaybetmekten gurur duyacakları birkaç takımın olduğunun altını çizdi ve bu müsabakayı organize ettiği için hapishane yönetimine teşekkür etti.

Harvard ekibinin karşısına çıkan mahkumlar, münazara için internet erişimleri olmadığı için kütüphaneden edindikleri kitaplarla hazırlandı. İnternette yapılan araştırmaların sonucunda onlarca yanlış bilgi edinilebileceğini göz önünde bulundurduğumuzda mahkumların daha detaylı bir hazırlık sürecinden geçtiğini söylemek yanlış olmaz. 

Mahkumların entelektüel seviyelerinin anlaşılması adına kütüphanedeki kitapların yanı sıra çok sayıda kitap siparişi verdiklerini belirtmekte de fayda var. 

Cinayet suçundan hüküm giyen Alex Hall'ın "Kazanırsak pek çok insanın burada olanları sorgulayacağını biliyorduk" açıklaması da mahkumların hazırlık sürecinde ve münazara sırasında nasıl bir motivasyona sahip olduklarını gözler önüne seriyor. 

Mahkumların çoğu zaman eğitimsiz olarak görüldüğünü belirten hapishane müdürü  Max Kenner, Bard Hapishanesi'ndeki çoğu mahkumun tutukluluklarına rağmen üniversite eğitimlerine dışarıdan devam ettiklerini ve son derece donanımlı bireyler olduğunun altını çiziyor. 

Bu galibiyet mahkumların açısından bir ilk değil. 2014 yılında benzer bir yarışmada Pentagon'un gözbebeği West Point'li öğrenciler ile kozlarını paylaşan ekip, bu münazaranın çıktıkları ilk etkinlik olmasına rağmen buradan da galibiyetle ayrılmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...