Opera Solistleri Derneği (OPSOD), Rana Elik'i; Antalya Ekspres gazetesinde "Devlet Opera ve Balesi Kalksın" başlıklı yazısından ötürü mahkemeye verdi.

OPSOD, opera sanatçılarının kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle Elik hakkında 30 bin liralık tazminat davası açtı. İlk duruşması görülen davanın ikinci duruşması 17 Mayıs'ta...

OSPOD'un dava açmasının nedeni, Elik'in yazısında kullandığı "Devlet Opera ve Balesi sanatçıları yan gelip yatanlar kulübüdür... Sanatçıların çoğu yeteneklilerden değil, torpillilerden seçilip alınır. Bizi de doğru düzgün temsil etmezler... Eskiden operada görev yaptım, malum ilişkilere giremediğim için kadro alamadım" ifadesi...

"DELİLLERİM VAR"
Akşam gazetesinin haberine göre; Elik, "malum ilişkiler" ifadesiyle "torpil" uygulamalarını kastettiğini belirterek şöyle konuştu:

"Devlet Opera ve Balesi'nde işlerin nasıl döndüğünü herkes bilir. Torpili ve kişisel ilişkileri iyi olanlar kısa sürede kadroya kavuşur. Kiminin akraba, kiminin siyasi partilerden gelen torpili vardır. Sınavlar sırasında kamera konulmamasının temel sebebi de budur. Torpillerle ilgili delillerim var, bunları mahkemeye sundum."

Görev yapmadı
"Yan gelip yatanlar kulübü" ifadesini de bilerek kullandığını belirten Elik, bu benzetmeden sonra kurumun Anadolu turneleri başlattığını iddia etti ve "Opera benim sayemde Anadolu'ya girdi. Sanatçılarının halka inmeleri gerektiğini savundum. Onlar da 'Opera halka iniyor' diye turnelere başladı" dedi.

DOBGM ise Rana Elik'in sınavlara katılmadığını ve kurumda görev yapmadığını ifade etti.