Güney Afrika'da ırk ayrımcılığına karşı mücadelenin sembolü olan eski Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın vakfı, Mandela'nın Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Deniz Sassaou-Nguesso'nun kitabına önsöz yazdığını yalanladı.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada, "Mandela'nın isminin sıkılmadan kötüye kullanılmasının" kınandığı belirtildi. Açıklamada, Mandela'nın, Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sassou-Nguesso'nun çalışması olduğu söylenen, "Straight Speaking for Africa" (Afrika İçin Doğru Konuşmak) kitabını ne okuduğu, ne de kitaba önsöz yazdığı kaydedildi.

Kitabın kapağında önsözü Mandela'nın yazdığı ifadesi yer alırken, reklamlarında da Mandela'nın yazdığı ileri sürülen "Sassou-Nguesso'nun Afrika'nın kurtuluşu için çabalarını hiçbir zaman unutmayacağı" sözlerine yer verildi.

Kongo'da ilk kez 1979'da darbeyle iktidara gelen Sassou-Nguesso ya da hükümeti tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Sassou Nguesso, 1992'de yapılan ilk çok partili devlet başkanlığı seçimini kaybetmesinden sonra 1997'de iç savaşın ardından yeniden iktidara gelmiş ve 2002'de yedi yıllığına tekrar devlet başkanı seçilmişti.

91 yaşındaki Mandela, artık genelde kamu hayatından uzak duruyor.