"Manisa Tarzanı" mezarı başında anıldı

"Manisa Tarzanı" Ahmet Bedevi, ölümünün 52. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.06.2015 - 09:29

"Manisa Tarzanı" mezarı başında anıldı

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 10. kez düzenlediği "Manisa Tarzanı ve Çevre Günleri" etkinlikleri kapsamında, Bedevi'nin Çatal Mezarlığındaki kabri başında anma töreni düzenlendi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Kültür İşleri Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Bedevi’nin, gelecek kuşaklara yeşil bir gelecek bıraktığını vurguladı. Bazı kesimlerin Manisa Tarzanı'nın bir efsane olduğunu söylediğini aktaran Ustamehmetoğlu, "Biz onun Manisa sokaklarında gezdiğini ve Manisa'nın yeşillendirilmesine büyük katkı sağladığını gören kişileriz. Bunun için o bir efsane değil. Bize bıraktığı yeşil emaneti elimizden geldiği kadar korumaya, ilimizi yeşillendirmeye ve gelecek kuşaklara yeşil bir gelecek bırakmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Bedevi'nin mezarına karanfil bırakıldı, dualar edildi. 

BİNLERCE AĞAÇ DİKTİ

Ahmet Bedevi, hayatını Manisa'yı, tüm Türkiye'ye örnek olacak şekilde ağaçlandırmaya adamış ve yaşadığı süre boyunca binlerce ağaç dikmişti. Vatandaşlar, Spil Dağı'nda yaşayan ve Manisa sokaklarında üzerinde sadece şort ile dolaşan Bedevi'ye, 1934 yapımı Tarzan filmi sinemalarda gösterime girdikten sonra "Manisa Tarzanı" adını takmıştı. Bedevi'nin, 1963 yılında hayatını kaybetmesinin ardından kentte birçok yere heykeli dikildi.

Sayfa Yükleniyor...