Marie Antoinette'in terlikleri açık artırmada

Fransız Devrimi sırasında eşi Kral 16. Louise ile birlikte giyotine gönderilen Kraliçe Marie Antoinette'in terlikleri bugün Paris'te açık artırmayla satılacak.

17.10.2012 - 17:41

Marie Antoinette'in terlikleri açık artırmada

Fransız Devrimi sırasında eşi Kral 16. Louise ile birlikte giyotine gönderilen Kraliçe Marie Antoinette'in ölüm yıldönümü dolayısıyla bir müzayede düzenlenecek. Müzayedede, Marie Antoinette'in terlikleri satışa çıkacak.

Müzayedede terliklerin yanı sıra 16. Louis'e ait bazı portreler, şamdan ve yemek takımları da satışa sunulacak.

Paris'teki Drouot Salonu'nda yapılacak müzayedede yeşil ve pembe ipekten terliklerin yaklaşık 10 bin Euro'ya alıcı bulması bekleniyor.

Tarihi eserler uzmanı Cyrille Boulay, "Kraliçe Antoinette'e ait eşyalar, özellikle giysi gibi daha özel şeyler, çok nadiren ortaya çıkıyor. 20 yıldır tarihi eşyalar üzerinde çalışıyorum, bu süre içinde gördüğüm ikinci çift terlik bu" diye konuştu.

Kral 16. Louis, 1770 yılında Avusturya İmparatoru'nun kızı Marie Antoinette ile evlenmiş ve çift, birlikte geçirdikleri yıllar boyunca çok miktarda sanat eseri ve kıymetli eşya toplamıştı.

Fransız Devrimi sırasında Marie Antoinette, vatana ihanetten suçlu bulunmuş ve 1793 yılı Ekim ayında giyotinle başı kesilmişti.

Müzayedede satışa sunulacak 80 parça eşya arasında, Marie Antoinette'in tutuklanmadan önce giydiği desenli ipek elbiseye ait bir parça kumaş da bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...