Kilisenin kurucusu Bill Levin ABC'ye yaptığı açıklamada kiliseyi kurmaya Mart ayı sonunda karar verdiğini söyledi. 

Kilise hint keneviri yetiştirecek ancak bunu satmayı düşünmüyor. Levin "kilisede marijuana içenleri Tanrı affetsin, burası düzgün bir yaşam yolu göstermek için kuruldu. Biz "cannaterian" olarak biliniyoruz" dedi.

Levin ayrıca "biz burda sağlam bir temel üzerinde kutsal bir mekan inşa etmeye çalışıyoruz. Kilisede eroinmanlar ve alkoliklerin rehabilitasyonu için de çalışacağız. Bu ülkede eroin artık bir salgın haline gelmiş durumda. Ancak kilisede alkol kullanımına izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

KİLİSENİN KURUCUSU DİNDAR DEĞİL

Levin kendisinin aslında dindar olmadığını açıkladı. Zaten kariyerine bakıldığında da bir pazarlama şirketi sahibi olduğu ve aynı zamanda da danışmanlık hizmeti verdiği görülüyor.

Kilisenin kurucusu Bill Levin
Kilisenin kurucusu Bill Levin

Kilise kurulduktan sonra üyelerinden aylık 4.2 dolarlık bir ücret talep edecek. Kilisenin kurulma amacının Indiana'daki marijuana kullanımı yasağını delmek ve marijuana kullanıcıları için bir sığınak haline geleceği de eleştiriler arasında. Marijuana kullanımı tıbbi sebeplerle dahi olsa Indiana'da kanunen yasak. 

Şu anda ABD'de 20'den fazla eyalette marijuana kullanımına çeşitli şartlar sağlandığında izin veriyor. Önümüzdeki yıllarda bu eyaletlere yenilerinin eklenmesi de gündemde.