Marmaris’te vaşak sevinci

Marmaris'in Beldibi beldesinde, Türkiye'de nesli tükenme tehlikesi altında olan bir vaşak, yarı baygın bulundu.

Anadolu Ajansı 03.11.2010 - 12:18

Marmaris’te Beldibi Belediyesi zabıta görevlileri, belediye binası yakınlarında henüz belirlenemeyen yapışkan bir sıvıya bulandığı için hareket etmekte güçlük çeken vaşağı fark etti. Zabıtalar, yarı baygın haldeki vaşağı, itfaiye erlerinin de yardımıyla belediye bahçesinde yer alan hayvanat bahçesine götürdü.

Belediye Başkanı İdris İspirli'nin talimatı üzerine kafese konulan hayvanın tedavisi için veteriner çağrıldı. Kendisine dokunulmasına izin vermeyen yarı baygın vaşak, belediye görevlilerine zor anlar yaşattı.

Görevlilerin giydikleri kalın eldivenler yardımıyla kafesten çıkartabildikleri vaşağa, Veteriner Saniye Dolhan uyuşturucu iğne yaptı. İğnenin etkisiyle bir süre sonra bayılan hayvanı muayene eden Dolhan, durumunun iyi olduğunu belirledi.

Veteriner Dolhan, ''Hayvanda her hangi bir yara yok. Düştüğü yapışkan sıvı dolayısıyla bu hale geldiğini tahmin ediyorum. Yaptığım uyuşturucu iğnenin etkisi geçtikten sonra yeniden kontrol edeceğim ve bir sorun yoksa yeniden doğaya bırakacağız'' dedi.

Hayatlarında ilk defa gördükleri vaşağı ilgiyle izleyen belediye çalışanları, sıcak suyla yıkadıkları vahşi kediyi bulandığı sıvıdan arındırdı.

Veteriner gözetiminde yapılan yıkama işlemi sırasında zaman zaman hareket eden hayvan, belediye çalışanlarının heyecanlı anlar yaşamasına neden oldu. Yıkanan vaşak yeniden kafesine konuldu.

Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli ise bir vaşak bulunduğu haberini alınca kesinlikle müdahale edilmeyerek veteriner çağrılmasını istediğini ifade ederek, beldelerinin ormanla iç içe olması nedeniyle zaman zaman yabani hayvanlar gördüklerini söyledi.

Belediye bahçesinde hayvanat bahçesinin bulunduğuna işaret eden İspirli, ''Beldibi hayvanları çok seven ve onların da insanlar gibi yaşama hakkının bulunduğuna inanan bir belde. Bu anlamda söz konusu vaşak beldemizde bulunduğu için şanslı. Hayvanat bahçemizde konuk ettiğimiz bu vahşi kediyi tedavisinin sona ermesinin ardından yeniden ait olduğu ormanlık alana bırakacağız'' diye konuştu.

NESLİ TEHLİKEDE
Dünya Doğayı Koruma Birliğince ''Nesli Tehlikedeki Türler'' arasına alınan vaşaklar, Türkiye'de Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve İç Anadolu'da ender olarak görülüyor.

Genel olarak geceleri avlandığı için doğal ortamda çok fazla görünmeyen vaşaklar, ağaçsız açık alanlarda, insanların yerleşim yerlerinden mümkün oldukça uzakta, kayalık ve dağlık bölgelerde yaşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...