Masörlerin uyguladığı masajın adı "acapressure", aslında bir Çin masaj tekniği. Ancak, Tayvanlıların elinde ekonomiyi krizden çıkartacak bir sihirli iksire dönüşmüş.

Şöyle ki, küresel ekonomik kriz ve ekonomik baskılar karşısında bunalan Tayvan Turizm Bürosu, bu yıl daha fazla turist çekebilmek için cazibeli yollar aramış ve "2009 Acapressure Masaj Deneyimi" denilen bir uygulama başlatmış.

Bu uygulama kapsamında gelen turistlerin hepsi bir salona alınmış ve masörler tarafından yapılan acapressure masajı ile rahatlamaya çalışıyor.

Bir turistin günlük masaj karşılığında ödediği tutar 250 dolar, Tayvan'ın bu uygulamadan kazandığı toplam para ise 14 milyon dolar. Hal böyle olunca da Tayvan'ın böyle bir uygulama yapıyor olmasına şaşırmamak gerek.

5000 yıl öncesine dayanan bu masaj Çinliler tarafından "iğnesiz akupunktur" olarak da biliniyor.

Bu teknikte, enerji kanallarından oluşan görünmez bir sistemin belli noktalarına derin parmak basısı uygulanıyor, akubası, bu noktaları uyararak sıkışmaları giderir ve enerji akımını artırarak stresi azaltıyor. Böylece vücudun uyum içinde çalışarak sağlıklı olması sağlanır.