'Mavi gözlüm sarı saçlım, yanımda kal'

10 gündür yoğun bakımda tutulan KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, solunum cihazından çıkarıldı. İlk tepkisini eşi Aydın Denktaş'a gösteren Denktaş, 63 yıllık eşine yazıyla, "Sarı saçlım mavi gözlüm yanımda kal" dedi.

03.06.2011 - 15:44

'Mavi gözlüm sarı saçlım, yanımda kal'

Kalp ritim bozukluğuna bağlı olarak beyne giden damarlarından biri tıkanan ve sol tarafında kısmi felç gelişen KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık durumu iyiye gidiyor.

Yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren Denktaş, 10 gündür bağlı olduğu solunum cihazından önceki gün çıkartıldı. Şuuru açık olan, beslenme sorunu nedeniyle ağzında sonda bulunan Denktaş, yazarak iletişim kurmaya başladı.

Denktaş ilk notunu da hayat arkadaşı Aydın Denktaş'a yazdı ve "Sarı saçlım mavi gözlüm, yanımda kal" dedi.

SOL TARAFINDA GÜÇSÜZLÜK KALACAK
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, Denktaş'ın şuurunun açık olduğunu, oksijen cihazının çıkartıldığını, yoğun bakımdan çıkma aşamasına geldiğini ve rehabilitasyonunun devam ettiğini söyledi.  Normal yaşama dönmesi için henüz bir süre öngöremediklerini belirten doktorları Denktaş'ın, felçten dolayı sol tarafında bir güçsüzlük kalacağını belirtti.

"ELİMİ BIRAKMAK İSTEMİYOR"
Rauf Denktaş'ın ailesi de ilk günden beri hastaneden hiç ayrılmıyor. Her gün 5-10 dakika eşinin yanına gittiğini söyleyen Aydın Denktaş, "Sürekli yazıyor ve kalemi vermek istemiyor ama doktorları sürekli yazmasına fazla izin vermiyor. Elini tuttuğumda sıkarak bırakmak istemiyor. İlk notunda da bana, 'sarı saçlım mavi gözlüm yanımda kal' yazmıştı. Bana Münir beyin kızı diyor" ifadelerini kullandı.

"O'nu öyle yatarak görmek ve bu süreci atlatmak bizim için zor oldu" diyen Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş da babasının iki gündür haberleri izlediğini ve gündemi takip ettiğini söyledi.

"DEVLETE SAHİP ÇIKIN"
Oğul Denktaş, "Hastaneye getirdiğimizde ve solunum cihazına bağlanmadan önce bana; "ben belki kalkmam, devlete sahip çıkın, Türkiye ile iyi geçinin" dedi. Ben de "merak etme daha yapacak çok işin var, sen kendini sıkı tut" dedim. O da "Evet daha işimiz bitmedi" diye cevap verdi. Sonra solunum cihazına bağlandı, şimdi solunum cihazından çıktı. Sanırım bir iki gün sonra daha iyi olacak. Babam son derece demokratik bir adamdır. Hastalığında, halkının haklarını korumak için karşı karşıya olduğu insanlar bile geldiler ve O'nun sağlığına kavuşması için dua ediyorlar. Bunları gördükçe böyle bir babanın evladı olmaktan dolayı gurur duyuyorum" diye konuştu.

"O'NUN KIZI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM"
Denktaş'ın kızı Değer Denktaş ise duygularını, "Başımızdan eksik olmasın diye sürekli dua ediyorum. O'nun kızı olmaktan gurur duyuyorum. O eşsiz bir baba ve beni, O'nun kızı olarak yarattığı için Allaha çok şükrediyorum" sözleriyle anlattı.

Sol tarafındaki kısmi felç durumu devam eden Denktaş, enfeksiyon riskine karşı bir süre daha yoğun bakım ünitesinde tutulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...