Malatya'da doğan, İzmir Fen Lisesi'nde okuyan, Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun olan Mehmet Erdem, müziğin çocukluğundan beri hayatında olduğunu, ilk başlarda şarkı söylemeyi hiç düşünmediğini, müziğe farklı enstrümanları çalarak başladığı anlattı.

ÜNİVERSİTE YILLARINDA KARDEŞ TÜRKÜLER GRUBUNA GİRDİ

Boğaziçi Üniversitesi yıllarında Kardeş Türküler grubuna giren sanatçı, üniversiteden sonra film ve dizi müzikleriyle sektörde dikkat çekti. İlk kez müziklerini yaptığı filmlerde şarkı söylemeye başlayan Erdem, albüm yapma fikrinin kendiliğinden doğduğunu ifade etti.

SEZEN AKSU İMZALI "HAKİM BEY" İLE BÜYÜK SES GETİRDİ

Erdem, Sezen Aksu imzalı "Hakim Bey" şarkısının bu denli başarılı olacağını tahmin etmediğini de itiraf etti:

"Bir ara bana şaka yapıyorlar sandım. Evden çıkıyorum, bir yerde 'Hakim Bey' çalıyor, taksiye biniyorum o şarkı çalıyor. Biri bütün bunları organize mi ediyor dedim. İnanamadım bu kadar popüler olduğuna şarkının. Şarkıyı daha önce Levent Yüksel ve Zülfü Livaneli de söylemişti. Ama herhalde benim sesim, şarkının düzenlemesiyle buluşunca farklı bir enerji ortaya çıktı."

"YARAMAZ BİR ÇOCUKTUM"

"Aslen Malatyalıyım, Arapbirliyim. Arapbir'de, yani Malatya merkezde çok bulunmadık zaten de Arapbir ilçesinde bütün ailemiz yedi sülalemiz oralı zaten. Hani birçok insan der ya çocukluğumu çok iyi yaşayamadım falan biz yaşadık yani o anlamda. Meyve ağaçlarının üzerinde geçti çocukluğum. Hareketli bir çocuktum. Çok yaramazdım. Kalabalık bir aileydik. "

"MÜZİĞE ENSTRÜMAN ÇALARAK BAŞLADIM, ŞARKI SÖYLEMEYİ DÜŞÜNMÜYORDUM"

"Çok hareketliydim. Müzik beni durdurabilen bir şeydi. 5-6 yaşlarında mandolin çalarak müziğe başladım. Ancak elim o enstrumana müsaitti ergonomi olarak. Sonra değişik entrümanları denedim, bağlama denedim, cümbüş denedim, ud denedim... Şarkı söylemekten ziyade çalmayı severdim."

"COVER SÖYLEMEYİ SEVİYORUM"

Mehmet Erdem, bugüne kadar Barış Manço'dan Erkin Koray'a, Ahmet Kaya'dan Orhan Gencebay'a birçok sanatçının şarkılarını yeniden yorumladı.

Erdem o şarkıları yeni nesle sevdirmeyi misyon edindiğini söyledi:

"Bu sanatçılar, Türkiye müzik tarihi için birer dönüm noktası. Yeni kuşağın kaçırmış olabileceğini düşündüğümüz çok şarkı var. O yüzden bu şarkıları yeniden söylemeyi seviyorum. Birçok genç, Barış Manço'nun 'Gibi Gibi' şarkısını benim yazdığımı düşündü. Onlara bu efsane sanatçıları anlatmak, öğretmek istiyorum."