Vali Alaaddin Yüksel, yıllardır Ankara'da çocuklara yeterince önem verilmediğini, ancak bundan sonra çocuklar üstüne daha çok eğileceklerini söyledi. 

Ankara'da ''Çocuk kurultayları'' gerçekleştirilmesini ve eskiden Ankara'da kutlanırken şimdi başka illerde kutlanan ''TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği''nin yeniden Başkentte kutlanmasını istediklerini anlatan Yüksel, ''Bu çok önemli... Geçen yıl Avrupa'da 30 bin kişi üzerinde yaptığımız ankete göre bir ailenin tatil için tercih edeceği yere çocuklar veya kadınlar karar veriyor. Hatta bazı ülkelerde bu konuda çocukların çok daha baskın olduğunu gördük. Bu sonucu iyi değerlendirmeli, dünyanın ilk çocuk bayramını kabul eden Ankara'yı çocuk kenti yapmalıyız. Çocuk dostu Ankara, marka gücümüzü artırır'' diye konuştu. 

4 MADDELİK "ÇOCUK ANAYASASI"
Vali Yüksel, Ankara'da bir ''Çocuk Anayasası'' oluşturulması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: 

''Başkentin çocuk kenti olması için tüm ilgililer, yetkililer elinden gelen her şeyi yapacak. Bu konuya çok önem veriyoruz. Bana göre Başkentte 4 maddelik bir 'Çocuk Anayasası' oluşturmalıyız. Bu maddeler şöyle olmalı; 'Dünyanın neresinde yaşarsan yaşa, hangi ırkta hangi renkte olursan ol Ankara bütün çocukların memleketidir. Ankara'da çocukların yüksek yararı hep ön planda tutulur. Ankara'da çocukların yaşamı her zaman en öndedir. Ankara'da çocukların düşüncelerine saygı gösterilir.' 

"ÇOCUK "EVET" DİYORSA O ŞEHİRDE HER ŞEY YAPILMALI"
Ankara'da ne yapıyorsanız önce çocukları düşüneceksiniz, çocuklar için yapacaksınız. Üretim konusunda bile ne üretiyorsanız üretin, önce bunun 'çocuklara yararı, zararı nedir?' diye düşüneceksiniz. Ankara'da bütün yerel yönetimlerde çocuk meclisleri olmalı. Şunu bile düşünmeliyiz; 'Alınan bütün kararlar çocuk meclisine sorulur, çocuklar 'evet iyi yaptınız' derse kararı vali imzalayacağına çocuk imzalasın.' Çocuk 'evet' diyorsa o şehirde her şey yapılmalıdır.''
 
''DISNEYLAND İÇİN GEÇ KALMAYALIM''
Dünyanın ''marka'' olmuş bütün turizm şehirlerinde çocuklara ayrı bir önem verildiğine, bunun şehirdeki esnaftan otellere kadar her yere yansıdığına dikkati çeken Yüksel, Ankara'da da böyle bir hava yaratılması gerektiğini söyledi. 

Vali Yüksel, Türkiye'de sadece Antalya'daki otellerde çocuklar için farklı uygulama yapıldığını belirterek, ''Antalya'da bir aile otele girdiği zaman 2 abla, çocukları aileden alır ve tek işleri bu çocukları eğlendirmektir. Aileler çocukları sadece istedikleri zaman, yemek ve uyku saatlerinde görürler. Onun haricinde çocuklarla hep bu ablalar ilgilenir. Şimdi ertesi yıl o aile 'tatil için nereye gidelim?' diye düşündüğünde çocuk 'Ben Türkiye'de çok iyi bir tatil geçirdim. Bunu unutamıyorum, illa oraya gidelim' diye tepinmeye başladığında hangi anne baba çocuğunun bu tepinmesine 'hayır' diyebilir ki?'' diye konuştu. 

Başarıların paylaşıldıkça büyüdüğünü, Antalya'daki başarılı uygulamaların Ankara'da da yapılması gerektiğini vurgulayan Yüksel, ''Başkentte yapılacak Disneyland, dünyadaki bütün çocuklar için vazgeçilmez bir oyun alanı olacaktır. Ankara cılız lunaparklar, panayırlar anlayışından uzaklaşıp, Disneyland gibi çocukların buluşabileceği büyük alanlara yönelmeli'' dedi. 

Ankara'da Disneyland açılması için geç kalınması durumunda bu projenin başka bir il tarafından hayata geçirilebileceğine dikkati çeken Yüksel, Türkiye'nin birden fazla Disneyland'ı kaldıramayacağını, böyle olması durumunda ise ülkeye gelen turistin diğer illere dağılabileceğini söyledi. Disneyland konusunda Ankara'nın acele etmesi gerektiğini belirten Yüksel, ''Kim erken davranırsa büyük yol alır. Sadece Disneyland'a gelmek için seyahat eden insanlar var. Bunları Ankara'nın alması lazım'' uyarısında bulundu.