Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Emma" adlı kadın dergisinde yayımlanan röportajında, alışveriş için eşi Sauer'e liste hazırladığını ve eşinin hafta sonlarında alışveriş yaptığını söyledi.

Evlerinde bir hizmetçi çalıştırdıklarını belirten Merkel, "Ancak her şeyi o yapmıyor. Biz eşimle kimin çamaşır makinesini açacağı ve çamaşırları asacağı ya da kimin ne zaman alışveriş yapacağı gibi konularda anlaşıyoruz" dedi.

Merkel, evin temizlenmesinin hizmetçinin işi olduğunu, ancak onun izne ayrılması durumunda, temizlik işini de eşiyle konuşarak aralarında paylaştıklarını ifade etti.

Kendisinin uluslararası konferanslara ev sahipliği yaptığı durumlarda, Sauer'in de eşlerin programına ev sahipliği yapmasını güzel bulduğunu belirten Merkel, "Ancak ben kendisine 'Bunu yapacaksın' demiyorum. Kendisini teşvik ediyorum" diye konuştu.

Sauer'in de bu tür programlarda yer almaktan zevk duyduğunu ifade eden Merkel, eşi için, kısıtlama olmadan, bilim adamı olarak mesleğini yapabilmesinin önemli olduğunu kaydetti.