Merve'den Türk askerlerine de mektup var

Pakistan Devlet Başkanı Zerdari'ye mektup yazarak 150 lira okul harçlığını ve en sevdiği oyuncak bebeğini gönderen Merve'nin, arkadaşlarıyla beraber Türk askerlerine de moral vermek için mektup yazdığı öğrenildi.

29.09.2010 - 11:42

Merve'den Türk askerlerine de mektup var

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'ye gönderdiği mektubundaki, ''Elimden gelen yardımı yapmaya devam edeceğim. Sizin en iyi dostunuz olduğumuzdan şüpheniz olmasın'' sözleriyle tüm Pakistan halkının sevgisini kazanan Merve Beyza Tekinay, haberlerde Pakistan'da yaşanan sel felaketinin görüntülerini izlediğini ve çok üzüldüğünü söyledi.        

Televizyondaki görüntüleri izledikten sonra, ilkokul öğretmeni Yasin Özer'den yardım istediğini anlatan Merve, ''Öğretmenime ne yapmam gerektiğini sordum. Sonra öğretmenimle mektup yazmaya karar verdik'' dedi.        

HARÇLIĞINI DA ZARFA KOYDU
Yazdığı mektuba yardım için bir yıllık harçlığı olan 150 lirayı koyduğunu dile getiren Merve, şöyle konuştu:        

''Orada evler yıkılıyordu. Çocuklar acı içindeydi. Yazdığım mektubun yanında bir de en çok sevdiğim oyuncak bebeğimi gönderdim. Pakistan'da bana ''Türk Meleği'' dediklerini duydum, çok sevindim. İlerleyen zamanlarda yardım olarak kıyafetlerimi de göndereceğim. Ayrıca bir tane daha oyuncak bebeğimi göndermek istiyorum. Tekrar mektup yazacağım. İnşallah her şey düzelir ve oradaki çocuklar da okullarına gider. Artık onlarda benim kardeşim. Üzülmesinler biz onların arkasındayız.''        

Merve'nin babası İskender Tekinay ise kızının mektup yazmasının ardından okuldaki diğer öğrencilerin de aralarında para topladığını, Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'nin küçük Merve'yi ziyaret etmesi için görevlendirdiği Pakistan Büyükelçiliği Devlet Müsteşarı Moin Ul Ha Kung'a bu parayı teslim ettiklerini anlattı.        

Pakistan basınının ''Türk Meleği'' adını verdiği küçük Merve'nin öğretmeni Yasin Özer de, Merve'nin Ramazan ayının ikinci günü kumbarası ile yanına gelerek kendisine Pakistan'a yardım için ne yapması gerektiğini sorduğunu söyledi.        

"EN BÜYÜK ACIYI YAŞAYAN HERHALDE CUMHURBAŞKANI'DIR"
Merve'ye, Pakistan'da yaşanan felaketten en çok kimin üzüldüğünü sorduğunu belirten Özer, ''Merve, benim bu soruma karşılık, 'En büyük acıyı yaşayan herhalde Cumhurbaşkanı'dır' cevabını verdi'' dedi.   

140 ASKERDEN DE KARŞILIK GELDİ
Özer, Merve'nin ardından diğer öğrencilerin de yardım etmek istediğini, ellerinde Pakistan'a gönderilmek üzere 100'den fazla mektup bulunduğunu dile getirerek, ''Merve ve arkadaşları, doğudaki Mehmetçiklerimize, şehit ailelerine de bu tür mektuplar gönderdi. Orada bulunan askerlere moral vermek amacıyla mektuplar yazdılar. Batman Sason'daki sınırda bulunan komando birliğine moral amaçlı mektup göndermiştik. Orada bulunan yaklaşık 140 askerden de bize mektup gelmişti. Çocuklarımız o zaman çok sevinmişti'' diye konuştu.        

Sel felaketinden etkilenen Pakistan'a bir yıllık harçlığını ve en sevdiği oyuncak bebeğini gönderen Merve, Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'nin görevlendirdiği Pakistan Büyükelçiliği Devlet Müsteşarı Moin Ul Ha Kung ve Basın Ateşesi Abdul Akb Ar tarafından, okuduğu Konya Özel Meram Abdullah Aymaz İlköğretim Okulunda ziyaret edilmiş, kendisine heyet tarafından bir oyuncak bebek verilmişti.
       
MERVE'NİN BAŞKAN ZERDARİ'YE YAZDIĞI MEKTUBU
Pakistan basınında kendisinden uzun süre ''Türk Meleği'' adıyla bahsettiren Küçük Merve'nin, Pakistan Başkanı Asıf Ali Zerdari'ye yazdığı mektubu şöyle:        

''Sizin ne zorluklar çektiğinizi çok düşündüm. Çünkü, Ramazan'dayız. Açlık, susuzluk nedir, biraz olsun bu kelimelerin manasının ne demek olduğunu yaşayarak anlamaya başladım. Her ne kadar yaşım küçük olsa da, babam haberleri dinlerken her zaman Pakistan'ın durumunu anlatan görüntülerden sizlerin durumunu biraz olsun gördüm, çok üzüldüm.        

Babamın anlattığına göre Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda biz düşmanla mücadele ederken sizler yanımızda olmuşsunuz, ellerinizden gelen yardımı yapmaya çalışmışsınız. Şimdi siz sel felaketiyle zorluk içindesiniz. Biz de şimdi sizin yanınızda olmamız, sizin ihtiyacınız olan yardımı elimizden geldiğince yapmaya çalışmamız gerektiğini düşündüm.        

Benim yardımım ne kadar ihtiyacınızı karşılayabilir bilmiyorum. Ama bir senelik biriktirdiğim 150 lirayı ve oynadığım oyuncak bebeğimi, acınızı paylaşma adına size vermek istedim. Dostluğumuz adına size fotoğrafımı gönderiyorum. Sizin de bana imzalı resminizi ve mektubumun cevabıyla birlikte göndermenizi istiyorum.   

"SİZİN EN İYİ DOSTUNUZ OLDUĞUMUZDAN ŞÜPHENİZ OLMASIN"   
Sizin yaşadığınız topraklardaki çok büyük sel felaketinden, benim yaşımdaki çocukların bile haberi var. Sizin felaket dolayısıyla yardıma ihtiyacınız bulunduğunuzdan haberdar olduğumuzu bilmenizi istediğim için bu mektubu yazdım. Elimden gelen yardımı yapmaya devam edeceğim. Sizin en iyi dostunuz olduğumuzdan şüpheniz olmasın. Size bir anımı anlatarak bitiriyorum. Okuldayken 15 dakikada o kadar yağmur yağdı ki okulun bahçesinde kamelyada kalan bir kaç arkadaşımıza öğretmenlerimiz arabayla zorlukla ulaştılar. Çünkü sular arabanın yarısına kadar geliyordu.        

Acınızı hep beraber yaşıyoruz. Dualarımız hep sizinle olacak. Ellerimizden öperim. Allah'a emanet olun.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...