NTV

Michelle Obama’nın bilinmeyen geçmişi

Yaşam

ABD’de yapılan son araştırma, Michelle Obama’nın büyük dedesinin bir köle ile ona tecavüz eden beyaz sahibinin oğlu olduğunu ortaya çıkardı

ABD Başkanı Barrack Obama’nın babasının siyah, annesinin de beyaz olduğu tüm dünya tarafından biliniyor. New York Times’da yayınlalan son habere göre Michelle Obama’nın soyağacında da beyaz ataları var.

Ünlü soy izleme uzmanı Megan Smolenyak’ın yaptığı araştırmaya dayandırılan habere göre, Michelle Obama’nın büyük büyük büyük büyükannesi Melvina Shields, sekiz yaşındayken Alabama’da yaşayan Christianne Paterson ve kocası Henry Shields’a köle olarak satıldı.

Melvina Shields, 15-16 yaşların doğru Henry Shields’ın tecavüzüne uğradı ve bunun sonunda da Michelle Obama’nın büyük dedesi olan Dolphus T. Shields’ı dünyaya getridi. 1950 yılına kadar yaşadığı bilinen Dolphus Shield’ten Michelle Obama’ya gelen soy ağacı şöyle devam ediyor;

Dolphus Shield’ın çocuklarından biri olan Robert Lee Alabama’da Annie ile evlendi. Bu evlilik sonucu dünyaya gelen Purnell iş bulamak Chicago’ya yerleşti ve burada evlendi. Michelle Obama’nın annesi Marion Shield, Purnell’ın çocuklarından biriydi.

Megan Smolenyak’ın yaptığı araştırmayla Beyaz Saray ile kölelik arasındaki ilişki kanıtlanmış oluyor ama bu pek çok kişi için çok da şaşırtıcı değil. Çünkü kölelik dönemi Amerikan tarihini araştıran tarihçilere göre bu dönemde kölelere tecavüz edilmesi düşünüldüğünden çok daha yaygındı.