Prontotour, bu yazı "Cebinde Milin; Dünya Senin" sloganı ile karşılıyor. Peki nedir bu sloganın anlamı?

Şöyle açıklayalım; kredi kartlarınızda mil puanlarınız birikti ve bunu uçak bileti alarak değerlendirdiniz. Sonrasında ise seyahat acentasına başvuruyorsunuz ve özel yurt dışı turlarından biri ile bambaşka bir ülkenin kapısını açıyorsunuz.

Dünyanın tüm ülkelerinde transfer, rehberlik, otel konaklaması ve şehir turu bu paket programın içerisinde sunuluyor.

Bu uygulama ile uçak biletlerini mil puanlarıyla alan müşteriler, Prontotour'dan (3 gece 4 gün) Türkçe rehberlik, şehir turu, transfer ve 3 yıldızlı otelde 3 gece oda - kahvaltı hizmetini 99 Euro'dan başlayan fiyatlarla satın alabilecekler.

İsteyenler, 4 veya 5 yıldızlı otellerde, istedikleri gece kadar da konaklayabilirler.

Türk tatilcilerinin yurt dışındaki en büyük sıkıntılarından biri anlaşama yani yabancı dil sıkıntısı. İşte Türkçe rehberler, sizin bu derdinizin dermanı oluyor. Bu hizmet 40 ülkede de geçerli...

Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, hem başlattıkları yeni uygulamayı anlattı hem de Türk turizminin artan potansiyelini ntvmsnbc'ye değerlendirdi:

TÜRKİYE'DE BİR İLK
''Cebinde Milin, Dünya Senin'' kampanyası, iki seneden beri üzerinde çalıştığımız bir kampanyaydı. Amacımız; kitle turizmi olarak sunduğumuz paketleri, yakın fiyatlarla münferitten sunmak... Bunu başarmak çok kolay bir şey değildi; ciddi bir altyapı gerekiyordu. Örneğin; 99 Euro'ya, uçak bileti ve Türkçe rehberlik hizmeti ile bir kişilik dahi olsa turumuzu gerçekleştiriyoruz. Şimdilik 40 noktada (Paris, Roma, Barselona, Budapeşte, Dubai, Dubrovnik vs.) başladık. 99 Euro'dan başlayan fiyatlar, arzu ettiğiniz otele göre değişiyor. Örneğin; 3 yıldızlı bir oteli, 3 gece Türkçe rehberlik eşliğinde Prag için satın alabilirsiniz. Eğer aynı şartlarda Paris'e gitmek isterseniz; tur fiyatınız yaklaşık olarak 200 Euro'ya kadar çıkabiliyor.

Dünyada bu hizmetin örneklerini görebilirsiniz tabii ki ancak Türkiye'de bir ilk...

HER 800 BİLETTEN BİRİ MİLLERDEN
Türkiye'de uygulanan mil olayı çok yüksek. Hiç bir ülkede, bütün kredi kartlarıyla çok daha geniş bir şekilde mil biriktirme sistemi yok. Bu ciddi mil birikiminden dolayı bizde bu projeyi hayata geçirdik. Bu uygulamanın yakın bir zaman içerisinde Türk turizmindeki out-going pazarını yüzde 10 oranında arttıracağını düşünüyorum. Çünkü her 800 uçak biletinden bir tanesi biriken miller vasıtasıyla alınıyor.

Uzun süreli bir çalışma olacak. Örneğin; yaz döneminde 99 Euro'ya sunduğumuz paketimizi Ekim ayından itibaren 69 Euro'ya düşüreceğiz.

Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran
Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran

ERKEN REZERVASYON BÜYÜK BİR AVANTAJ
Erken rezervasyon kampanyası çok doğru bir uygulama oldu, Türkler sevdi ve kabullendi. Seyahat şirketleri için de bir avantaj tabii ki. Çok önceden otelinizin ya da turunuzun satılabildiğini görmek, ileri tarihlerde işlerin nasıl gidebileceğini görmek için iyi bir zemin hazırlıyor. Biz yıllardır dünyadaki iki büyük fuara (Londra ve Berlin) gidip önümüzdeki yılın nabzını tutarız ancak vatandaşlar için böyle bir durum söz konusu değil. Son bir ay, elimiz cebimizde bekler, paketlerimiz satılsın diye dua ederdik. Artık biz de çok önceden belirlenen rakamlarla önümüzdeki sezonun nasıl gideceğini görebiliyoruz.

TÜRKİYE'DE SATIŞLARIN YÜZDE 40'I ERKEN REZERVASYON KAMPANYASI İLE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Müşteriler de çok doğru fiyatlarla tatillerini satın alabiliyorlar. Önceden Almanlar, İngilizler veya Ruslar çok ucuz fiyatlarla rezervasyonlarını yaptırıyorlardı, daha sonra kalanlar ise yüksek fiyatlarla Türk vatandaşlarına satılıyordu. 

Kampanya ilk yıllarda Mayıs ayında başlardı, artık Şubat ayında başlıyor. Türkiye'de toplam satışların yüzde 40'ı erken rezervasyon kampanyası ile gerçekleştiriliyor. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. İngiltere ve Almanya'daki rakamlarla örtüşmeye başladı. Demek ki artık bizim ülkemizde de erken rezervasyon ciddi bir şekilde benimseniyor.

YÜZDE 25 UCUZ TATİL İMKANI 
Eğer tatil tarihiniz belli ise daha ucuz fiyatlarla, yurt dışı ya da yurt içinde tatil imkanını yakalayabiliyorsunuz. Bu kampanya ile tatiller ortalama olarak yüzde 25 oranında daha uygun fiyata alınabiliyor. Kişi başı bin liralık bir tatil için 250 lirasını ödemiyorsunuz ki bu oldukça ciddi bir rakam.

52 HAFTA BOYUNCA SEZONU AÇIK BİR TATİL
Mesela biz, bu sene kampanya kapsamında gemide tatil de sunduk ve satışlarımızı yüzde yüz oranında katladı. Gemi tatillerini, önceden yaşlılar ve balayı çiftleri tercih ederken son yıllarda durum değişti. Özellikle son 10 yılda dünyada cruize sektörüne yatırılan paraların büyüklüğü (mesela bir gemi bir milyar dolara mal oluyor), geminin içerisinde her türlü eğlence, sportif ve sosyal imkanın sunulması ilgili arttırdı. Bir de şunu unutmamak gerekiyor tabii ki; bir geminin, otelden en büyük farkı 52 hafta boyunca sezona açık olması...

Gemi seyahatlari, 4 ile 12 gün arasında sürüyor. Örneğin; bu sene Ege Adaları için 199 Euro'dan kampanya fiyatlarımızı başlattık. Vizeye gerek olmadan, Girit'ten Rodos'a kadar bütün adaları gezebiliyorsunuz...

VİZE UYGULAMAYAN ÜLKELER İLE TURİZM YÜZDE YÜZ ARTTI
Bazı ülkelerin, Türkiye ile vize anlaşmalarını kaldırmaları turizm potansiyelini yüzde yüz oranında arttırdı. Son olarak Ortadoğu ülkelerinde de vize zorunluğu kalktı. Bu Beyrut'tan ya da Suriye'den turist akımı yarattı. Diğer bir örnek de Balkan ülkeleri ve Rusya... Rusya'ya 399 Euro'dan tur düzenliyoruz ancak daha öncesinde 100 Euro vize parası ödemek durumundaydınız. Vize kalkınca turunuz yüzde 25 ucuzlamış oldu.

REHBERLERİMİZLE ÖVÜNÜYORUZ
Türkler olarak kişisel ilişkilere değer veren bir toplumuz. O nedenle rehberlerimizle övünüyoruz. Bunu şöyle açıklayabilirim; bir Alman grubu Türkiye'ye geldiği zaman rehberinden gezdiği arkeoloji müzesindeki eserlerin tek tek anlatmasını ister. Bunu gerçekleştiren bir rehber, grubunu saat 17.00'de oteline bıraktığı zaman görevini tamamlamış olur. Ancak Türkiye'deki ilk beklenti bu değil. Öncelikli olarak rehberin grup ile olan genel ilişkisine bakılıyor. Akşam yemeği için damak tadına uygun bir yere götürülmesi, uygun fiyata alışveriş yapacağı yerlerin önerilmesi gibi küçük şeyler grubu çok daha fazla memnun edebilir. 

ŞİKAYETLERİNİZİ TURSAB'A BİLDİRİN
Eğer vatandaşlar, fiyat konusunda ya da internetten tatil satın aldıkları zaman bir sıkıntı yaşarlarsa TURSAB'a başvurabilirler. Şikayetler, çok ciddi bir şekilde inceleniyor ve mutlaka bir sonuca ulaştırılıyor. İnternette şu an çok fazla tatil satan site var ve her türlü fiyatı uyguluyorlar. O nedenle dolandırılmaya da açık bir durum söz konusu. Maalesef TURSAB'a gelen en büyük şikayetlerden biri de bu. Hatta şu anda düşünce aşamasında olan çalışma var. İnternetteki sitelerde TURSAB'ın bir logosu bulunacak ve bu da kurum tarafından takip edilecek. Çünkü herkes kısa sürede sesini duyurabiliyor, çok ucuz fiyatlar dönüyor ve buna kananlar da sonrasında hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Eğer cep telefonunuz istediğiniz gibi çalışmazsa gidip değiştirebilirsiniz, ancak tatil böyle bir riski kaldıramaz. Kimsenin giden zamanı geri verilemez. O nedenle seçim yaparken sadece fiyata odaklanılmamalı.

KÜLTÜR TURLARI İLE TÜRKİYE'Yİ KEŞFEDİN
Kültür turlarına da başladık. Tabii ki olan şeyleri yeniden keşfetmiyoruz ama butik turizmine yönelik daha iyi hizmet adına küçük dokunuşlar yapıyoruz. Grup 8 kişiden de oluşsa, başka bir paket turla birleştirmiyoruz ya da sayı az diye iptal etmiyoruz. Çünkü iptal ettiğiniz taktirde, o tarihi geri verme şansımız yok. Ayrıca sadece o bölgeyi yapılarıyla değil; kültürel, yöresel özellikleri ve damak tadıyla da tanıtıyoruz. Örneğin; o bölgenin en iyi ciğerini, en iyi kebabını ya da baklavasını tatmanızı sağlıyoruz.

Halen Türkiye'de keşfedilmeyi bekleyen çok ilginç koylar, kıyılar, lezzet durakları, doğa harikaları ve kültürel mirasları var. Bunları tatilcinin beğenilerine ve hobilerine göre şekillendiriyoruz.

Silifke, Truva, Van, Safranbolu, Abant, Pamukkale, Kapadokya, Bergama, Karadeniz (Trabzon, Rize, Sinop, Samsun, Giresun) ve GAP (Mardin, Gaziantep, Adıyaman, Urfa, Antakya) bölgelerine gidiyoruz.

Bu yıl ki satış hedefimiz 8 bin kişi, ancak seneye bu sayı 20 bin kişiye kadar çıkacak.

İSTEDİĞİNİZ TATİLİ SÖYLEYİN...
Pronto Tur olarak başka bir hizmetimiz daha var ki; bu da pek çok işi tarafından tercih edilen "kişiye özel" tatil... Biz buna "seyahat terzihanesi" diyoruz; istediğiniz tatili üzerinize göre dikiyoruz.