Mısır'daki karışıklık Türkiye'ye yarayacak

Tunus'ta başlayarak Mısır, Yemen gibi ülkelere de yayılan olaylar, turizmi de baltaladı. Türkiye ve pek çok ülkeden bu bölgeye yapılan turlar iptal edildi. Turizmciler, Türkiye'nin bu sene büyük avantaj yakalayacağı görüşünde...

04.02.2011 - 12:04

Mısır'daki karışıklık Türkiye'ye yarayacak

Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, bu ülkelerde yaşanan kargaşa nedeniyle Türkiye ve diğer ülkelerden bölgeye yapılan turların iptal edildiğini ve bunun normal olduğunu söyledi.        

Turizmin eğlence, dinlenme, kültür alışverişini kapsayan bir olgu olduğunu belirten Bayındır, ''Tunus ve Mısır'ın bu olaylardan büyük kaybı olacak. Ama insanlar tatillerinden vazgeçmezler başka yerlerde tatillerini yaparlar. Burada da Kıbrıs ve Türkiye'nin büyük şansı görülüyor. Aynı destinasyonda ve aynı iklim kuşağında yer alıyorlar. Türkiye fiyat konusunda da son derece uygun. Önümüzde Paskalya tatili var. Bu bayramlarda da oraya gidenler Türkiye'ye akacaklar. Türkiye'de büyük bir canlılık yaşanacak'' dedi.        

Jolly Tur Acentalar Departman Müdürü Murat Kuduzcu da, her yıl çok sayıda Türk turistin yarı tatil döneminde çocuklarıyla birlikte bu dönemi Mısır'da geçirmeyi tercih ettiğini söyledi.

YARI YIL TATİLİNDE MISIR'A İLGİ BÜYÜKTÜ ANCAK...
Tur şirketlerinin özellikle sömestr tatilinde Mısır, Tunus, Cezayir gibi Akdeniz'e kıyısı olan ülkelere turlar düzenlediklerine işaret eden Kuduzcu, şunları söyledi:

''Mısır'a genellikle sömestr tatilinde yoğun ilgi oluyordu. Sömestr tatili süresince bölgeye 5 turumuz vardı, şu anda bunların hepsi iptal edilmiş durumda.

İstikrar sağlanana kadar bölgeye tur düzenlemeyi düşünmüyoruz. Olayların yaşandığı ülkeler Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler. Buralardaki olaylar turistlerin Türkiye'ye kaymasını sağlayabilir. Tur operatörleri, özellikle Akdeniz ve Ege'deki işletmelerle ek sözleşmeler yapıyorlar. Yaz aylarında otellerde yer bulunamayabilir. Bu da erken rezervasyonun önemini ortaya çıkarıyor.''

TURLAR İPTAL EDİLDİ
Anı Tur Yurtdışı Demartman Müdürü Ramela Avetyan da, sömestr tatili döneminde Türkiye'deki pek çok tur şirketi gibi kendilerinin de Mısır'a turlarının bulunduğunu, yaşanan olaylar nedeniyle bu turları iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi.        

Sömestrde Mısır'da Nil Nehri, Kahire ve Kızıldeniz kıyısındaki Şarm-el Şeyh gibi bölgelere ayrı ayrı turlar yaptıklarını bu turları son güne kadar iptal etmediklerini dile getiren Avetyan, şu bilgileri verdi:       

''Ancak 28'inde turlarımızı mecburen iptal etmek zorunda kaldık. Amacımız insanlarımızın seyahat özgürlüklerini kısıtlamak değil. Onların can güvenlikleri için bu önlemi almak zorunda kaldık. Birkaç şirket de böyle yapmak zorunda kaldı. Mısır'a sömestr dönemi için 8 turumuz vardı. Hepsini iptal ettik. Tunus'a zaten yılbaşından beri hiç tur koymuyoruz. Kestik turlarımızı. İleride ortam düzeldiğinde turlarımıza devam edeceğiz. 6 ay kadar bu bölgeleri hiç düşünemeyeceğiz.''        

Etstur Yurtdışı Turlar Müdürü Fatma Nilüfer Müstecaplıoğlu ise bölgede yaşanan olayların turizmi olumsuz etkilediğini ifade ederek, ''Yaşanan olaylar sonucunda Mısır ve Tunus turlarını iptal ettik. Lübnan turları şu anda devam ediyor. Önümüzdeki dönem için turlarımızı önceden planlamıştık ve havayoluyla gereken ön anlaşmaları yapmıştık. Şu anda beklemedeyiz. Özellikle Mısır ve Tunus'daki gelişmeleri takip ediyoruz. Seyahat edilebilecek duruma gelirse anlaşmalarımızı devam ettireceğiz'' dedi.
        
MART, NİSAN, MAYIS AYLARINDA KAPASİTE ARTIŞI OLACAK
Bünyesinde Odeon Tur ve Coral Travel gibi iki büyük tur operatörünü barındıran OTI Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş ise Mısır'daki olaylar nedeniyle Avrupa'daki ülkelerle Rusya, Polonya ve Ukrayna'da da Mısır'a operasyonların geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.       

''Mısır'a, Rusya, Polonya ve Ukrayna'dan operasyonlar durduruldu, yolcuları toplama sürecine girdik'' diyen Bektaş, Mısır'da bulunan 8 bin civarında yolcunun aşamalı olarak geri çekilmesi işlemlerini başlattıklarını söyledi.      

Öncelikle satışları durdurduklarına dikkati çeken Bektaş, yolcuların geri çekilmesini de onların tercihlerine bıraktıklarını, çoğunluğun tatilini tamamladıktan sonra ülkelerine dönmek istediğini ifade etti.       
Bektaş, Mısır'da olayların devam etmesi halinde Mart, Nisan ve Mayıs ayları için Türkiye'ye yönelik iyi bir kapasite artışı olacağına inandığını belirterek, ''Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Rusya'dan Türkiye'ye gelen turistlerin bir kısmı Mısır'a gitmişti. Olaylar devam ederse Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Mısır'a gidecek 120 bin civarındaki Rus turist Türkiye'ye gelecek. Bu Türkiye için ek bir artış olacaktır'' diye konuştu.        

Ayhan Bektaş, Alman pazarında erken rezervasyonun çok iyi gittiğini, iç pazarda da erken rezervasyonların başladığını hatırlatarak, bu yıl iç pazar akışının da yoğun olacağını öngördüklerini, diğer pazarların da yoğun geçeceğinin görüldüğünü belirtti.        

''Türkiye'nin bu yıl çok iyi bir yıl geçireceği görülmektedir'' diyen Bektaş, şu bilgileri verdi:        

''Başta Almanya olmak üzere Avrupa'da erken rezervasyon satışları çok iyi gidiyor, Rusya'da ise sorun yok. İç pazarda yoğunluk seçim nedeniyle Haziran yerine Temmuz ve Ağustos aylarına kayacaktır. Rusya ve Ukrayna turizm fuarlarında strateji değişikliğine gitmeyeceğiz. Tüm çalışmalarımız aynen devam ediyor. Şu anda planlamalarımızda sadece Mısır'da değişiklik olabilir ancak Mısır 2011 yılını kaybetti demek için çok erken. Haksızlık yapmamak gerek. Bu şekilde devam ederse Mart, Nisan ve Mayıs ayları için her har halükarda Türkiye bir avantaj yakalayacaktır.''
        
TÜRKİYE EN İYİ SEZONU YAŞAYACAK
Rusya'dan Türkiye'ye ve Mısır'a en fazla turist götüren tur operatörlerinden Tez Tur'un Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aydın da, Mısır'ın Türkiye ile aynı ürünü sattığı için turizmde Türkiye'nin rakibi olduğunu anımsattı.        

Mısır'ın en fazla turisti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çektiğine işaret ederek, bu yıl yaşanan sorunlar nedeniyle bu aylarda Mısır'a gidişlerin azalabileceğini, bu durumda Türkiye'deki fiyatların çok daha rantabl olacağını vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:        

''Mısır'daki olaylar nedeniyle başka ülkelere gidecek turistlerin onda biri Türkiye'ye gelecek. Mısır'a rezervasyon yaptıranların tercihi hangi ülkeye olursa oraya yönlendiriyoruz. Mısır'a gidenler sezonluk gittiği için bir kısmı Tayland, Maldivler ve Türkiye'ye yönelecek. Tez Tur olarak bizim orada otel yatırımlarımız var. Oradaki yatırımlarımız çok etkilenmez. Olaylar durulunca turist yine Mısır'a gidecektir. Mısır uzun vadede toparlayacaktır. Türkiye turizmi bu yıl iyi bir sezon yaşayacaktır. Bu yıl turizm mükemmel görülüyor. Türkiye 2011 turizm yılında gelmiş geçmiş en iyi sezonu yaşayacak.''


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...