'AÇIK ELBİSE' DAVASI

Mısırlı oyuncu Rania Yusuf'a, Uluslararası Kahire Film Festivali'nin kapanış programında giydiği transparan elbise nedeniyle açılan davadan vazgeçildi.

Yusuf'a dava açan 3 Mısırlı avukat, oyuncunun özür dilemesi gerekçesiyle şikayetlerini geri çektiklerini belirtti.

Avukatlar Amr Abdel Salam, Hamido Jameel al-Prince ve Wahid al-Kilani, yaptıkları yazılı açıklamada, durumun Yusuf'a özel bir şeymiş gibi algılanmamasını, sanatçıya müstehcen davranışlarda bulunarak topluma kötü örnek olduğu için dava açtıklarını ifade etti.

Sanat ve sanatçılara ve onların ifade özgürlüğüne saygı duyduklarını belirten avukatlar "Sanatçı Yusuf, bizden ve Mısır halkından özür diledi. Bu yüzden vazgeçtik. Diğer sanatçıları da rol model olduklarını hatırlamaya ve topluma kötü örnek olacak davranışlardan uzak durmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verdi.

SOSYAL MEDYADAN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Yusuf, hakkında 'Mısır halkını küçümseme ve Mısırlı kadınların adını lekeleme' şikayetiyle açılan davanın ardından sosyal medya üzerinden "Üzdüğüm ve rahatsız ettiğim ailelerden özür dilerim. Bu elbisenin bu kadar öfke yaratacağını düşünmemiştim ve bunu giyerken iyi niyetliydim” diyerek özür dilemişti.

12 Ocak'ta hakim karşısına çıkarılmasına karar verilen oyuncunun 5 yıl hapis cezası alması söz konusuydu.