MOBESE'den kaçış yok!

Adana'da 9 ayda MOBESE kameraları aracılığıyla toplam 2 bin 11 kişiye, 209 bin 627 TL trafik cezası kesildiği bildirildi.

30.11.2010 - 11:10

MOBESE'den kaçış yok!

Adana Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürü Ahmet Kenan Çayır, MOBESE Merkezinde kenti asayiş yönünde gözetlemenin dışında, şubat ayından bu yana kırmızı ışık ve trafik ihlalleri konusunda da bir çalışma başlattıklarını ve bunun sonucunda da çok miktarda para cezası uygulandığını belirtti.        

Trafik ihlallerinin, merkezdeki kameralar aracılığıyla tespit edildikten sonra, sahada bulunan ekiplere telsizle anons edildiğini, özellikle toplu taşıma araçları ve minibüslerin durdurulup ceza yazıldığını ifade eden Çayır, şöyle devam etti:      

''Bu yapılamazsa, MOBESE merkezinde bulan trafik görevlileri tarafından makbuz karşılığı ceza yazılmakta. Bu kapsamda 9 ayda toplam 2 bin 11 kişiye 209 bin 627 TL trafik cezası kesildi. Bunlar arasında, kırmızı ışık ihlalinden bin 156 kişiye, trafik işaret ve levhalarına uymamaktan 93 kişiye, trafik güvenliği ve düzenini bozmaktan 133 kişiye, yasak yerden geçmekten 2 kişiye, yasak yerde yolcu indirme ve bindirme yapmaktan da 725 kişiye uygulanan cezalar bulunuyor.       

Görüntüler CD ortamına aktarılıyor ve ayda bir kez Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne gönderiliyor. Bunu yapmaktaki amacımız, itiraz durumunda mahkeme ya da savcılığa görüntü kaydını verebilmek. Ayrıca kameralara pek çok kaza görüntüsü de takılıyor.''       

12 KAMERA PLAKA TANIYOR
Şehrin giriş ve çıkışlarında bulunan 12 kameranın da ''Plaka Tanıma Sistemi''ne bağlı olduğunu belirten Çayır, ''Sistem otomatik olarak plakaları okuyup, POLNET'ten 3 saniye içerisinde sorgulamakta. Böylece çalıntı, trafikten men, hacizli ve yakalamalı ya da Adana'ya özel 'kara liste'de yer alan araçlar belirleniyor. Burada asayiş ve kaçakçılık şubesi başta olmak üzere diğer şubeler tarafından aranan araçlar bulunuyor.''       

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...