Mobilyacıların Fas umudu

Dış pazar fırsatlarının analizini yapan İzmir Mobilyacılar Odası, Fas'ı hedef seçti.

Haberler 24.12.2009 - 15:52

Mobilyacıların Fas umudu

Oda, kentteki sektör temsilcilerinden nitelikli bir ticaret heyeti oluşturdu. CHP İzmir Milletvekili Abdürrezzak Erten, Karabağlar Belediye Başkanı Kasım Sıtkı Kürüm, İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Kara’nın yanı sıra geziye kentin önde gelen mobilyacıları katıldı. Heyet; ihraç ürünlerinin tanıtımı, ihracatçı firmaların yurtdışı pazar paylarında artış sağlanması ve iki ülke arasında işbirliği imkanlarını artırabilmek için yoğun görüşmeler yaptı.

İzmirli mobilyacılardan oluşan nitelikli ticaret heyeti Fas’ın iki önemli şehri olan Casablanka ve Marakeş’te incelemelerde bulundu. Fas’daki Türkiye Büyükelçiliği Ticari Ateşesi ve Fas-Türk İşadamları Derneği’nin de refakat ettiği toplantılar gerçekleşti. Faslı mobilya ithalatçılar ve toptancıların hazır bulunduğu toplantılarda İzmir’in mobilya üretim kapasitesi ve ürün yelpazesi hakkında geniş bilgi verildi. Turizm yatırımcılarıyla yapılan ikili görüşmelerde Türk mobilya üreticilerinin sağlayabilecekleri kolaylıklara vurgu yapıldı.

Mobilya üreticilerinin geniş ölçekte ekonomik krizi fırsata dönüştürebilmesi için pazar analizi yaptıklarını belirten İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Kara, hedef pazar seçtikleri Fas konusunda yanılmadıklarının inceleme gezisiyle ispatlanmış olduğunu söyledi.

“Fas ve çevre ülkelerinin mobilya pazarını kendimize hedef seçtik. Fas mobilya ithalatının büyük bölümünü Fransa, İtalya ve İspanya'dan yapıyor. Bu ülkelerin gönderdikleri ürünlerin büyük bölümü ise Türk mobilya ürünleri. Biz Fas pazarına dolaylı yollardan girmiş durumdayız. Endirekt yolları bir tarafa bırakarak Faslı mobilyacılarla direkt iş yapmak istiyoruz. Bu görüşlerimizi toplantılarda aktardık. Bizden direkt ürün almaları halinde ulaşım kolaylığı nedeniyle Çin ürünlerinden bile ucuza mal edeceklerini anlattık. Faslı meslektaşlarımızı MODEKO 2010 fuarına davet ettik. Yaptığımız çalışmaların etkisiyle kısa zamanda Fas’a olan mobilya ihracatımızın arttığını göreceğiz.”

Geziye katılan Karabağlar Belediye Başkanı Kasım Sıtkı Kürüm, “İlçemizin lokomotif sektörü mobilyadır. Dünyaya açılması için yerel yönetim olarak elimizden gelen desteği sonuna kadar sunuyoruz. Fas inceleme gezisi verimli geçti. İade i ziyaret kapsamında ilçemize gelecek ithalatçıların üretim alını ve ürün yelpazesini görmeleriyle ülkemizin ticaret hacmi yükselecektir”dedi. Geziye katılan CHP İzmir Milletvekili Abdürrezzak Erten ise şunları söyledi, “Mobilyacılarımızın yapacakları ihracatın katkısı başta İzmir olmak üzeri Bölge ve Türkiye ekonomisine olacaktır. Bu katkının en üst düzeyde yapılabilmesi için biz siyasetçiler olarak neler yapabiliriz bunları yakından görebilmek için geziye katıldım. Sektöre yapılabilecek destekleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme getirmeyi planlıyorum”.


Sayfa Yükleniyor...