MP3 çalara da AB kriteri geliyor

MP3 çalardan dinlenen yüksek sesli müzik yüzünden, 10 milyon kişinin işitme kaybına uğrayabileceğini belirten AB yetkilileri, MP3 çalarlara bir standart getirileceğini duyurdu.

29.09.2009 - 17:06

AB yüksek sesle müzik dinleme, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik gibi alışkanlıkların çocuk ve gençlerin sağlığını tehdit ettiği uyarısında bulundu. Komisyon mevcut tehlikeye karşı uygun çözümler için kolları sıvadı.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Tüketicilerin Korunmasından Sorumlu Komiseri Meglena Kuneva bugün Brüksel’de yaptığı açıklamada, MP3 çalar ve cep telefonlarından yüksek sesle müzik dinlenmesi yüzünden birçok çocuk ve gencin işitme kaybı tehlikesiyle karşı kaşıya olduğuna dikkat çekti. Deutsche Welle'nin haberine göre Kuvena, bu yüzden AB genelinde MP3 çalar ve cep telefonlarının ses düzeyine sınırlama getiren bir standardın getirileceğini duyurdu.

AB'nin tarımdan sorumlu komiseri Mariann Fischer de eş zamanlı olarak AB genelinde 180 ayrı okulda sağlıklı beslenme ve bilinçli yaşam tarzının teşvik edildiği bir tanıtım kampanyasının başlatıldığını belirtti.

10 MİLYON KİŞİ SAĞIR OLABİLİR
Avrupa Birliği Komisyonu'nun Tüketicilerin Korunmasından Sorumlu Komiseri Meglena Kuneva, birçok gencin günümüzde kulaklıklar aracılığıyla saatlerce yüksek sesli müzik dinlediğini ve bu sayede sağlığını tehlikeye attığını söyledi. Kuneva, bu durumun neredeyse 10 milyon Avrupa vatandaşında geçici ya da kalıcı işitme kaybı anlamına geldiğini vurguladı. Avrupa Birliği'nin Tüketicilerin Korunmasından Sorumlu Yetkilisi “Konunun oldukça önemli ve endişe verici olduğunu” belirtti.

AB Komisyonu ve 27 üye ülke, söz konusu ürünleri geliştiren sanayi kuruluşlarına çağrıda bulunarak, iki yıl içinde üretilecek yeni müzikçalarlarda ses seviyelerinin, insan sağlığına zararsız bir standarda uygun hale getirilmesini istedi.

HAFTADA EN FAZLA 40 SAAT MÜZİK DİNLENEBİLECEK
Müzikçalarlara getirilecek standart ayarlarla haftada en fazla 40 saat süreyle müzik dinlenebilecek ve ses seviyesi de 80 desibele indirilecek. 80 desibel, hareketli bir caddenin yol açtığı gürültüye eş değerde. Ancak daha uzun süreli müzik dinlemek istenirse bu standart fabrika ayarları kullanıcı tarafından bilinçli bir şekilde değiştirilebilecek. Kullanıcılar bu değişikliği yaptıklarındaysa cihazlarında “sağlık riski” konusunda bir uyarı belirecek.

Şu an piyasada olan müzikçalarlardaki ses seviyesi 80 ila 115 desibel arasında değişiyor. Bazı özel kulaklıklarla ses seviyesi 80 desibele kadar varan bir oranla artırılabiliyor. Bu da dinleyicinin saatlerce yanı başında bir uçağın kalkışı sırasında oluşan gürültüye eş değer bir gürültüye maruz kalması anlamına geliyor.

22 MİLYON ÇOCUK FAZLA KİLOLU
AB’de endişe yaratan bir diğer gelişmeyse fazla kilolu çocukların sayısındaki artış. Komisyon, AB genelinde 22 milyon çocuğun fazla kilolu, en az 5 milyonunun da obeziteden mustarip olduğunu vurguladı. AB büyük çoğunlukla sağlıksız beslenme ve yetersiz hareketten kaynaklan bu sorunla baş etmek için birlik genelinde 180 okulda yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında çocuk ve gençlere sağlıklı beslenme ve sporla ilgili bilgiler verilecek ayrıca çocuklara okullarda ücretsiz sebze meyve ve süt dağıtılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...