Müftüden 'kırmızı çamaşır' tepkisi

Yılbaşında kırmızı iç çamaşırının uğur getirdiği düşüncesinin hurafe olduğunu belirten müftü Yaprak, "Hurafelere Müslümanın inanması tehlikelidir. Onlardan uğur beklemesi veya başka bir şeyler umması Allah'a şirk koşmaktır" dedi.

16.12.2010 - 13:07

Müftüden 'kırmızı çamaşır' tepkisi

Bolu Müftüsü Yaşar Yaprak, yılbaşı akşamı içki içmenin büyük bir hata olduğunu söyledi.

"İçki dinimizde haram sayılmış. İnsan aklını kendinden geçiren bir madde. 100 büyük günah arasında yerini alıyor. Bir yılın sonunda yeni bir yıla başlarken, geçen yılın muhasebesinin yapılıp kararların alınacağı bir zaman diliminde bunu yapmak ayrıca büyük bir hata" diyen Yaprak, şöyle konuştu:

"Müslüman toplumlarda içki tüketiminin böyle bir zamanda artması gerçekten düşündürücü. Böyle bir iş için bir gecenin seçilmesi de son derece düşündürücü bir olay. Yılbaşında bunu başkalarına benzemek için yapılıyorsa başka bir tehlike ortaya çıkar. 'Bir başka kavime benzemeye çalışan o kavimdendir' denilen bir dinin mensuplarıyız. Her iki açıdan da içki tüketiminin o akşam yapılması tehlike arz eder. İçkinin olduğu yerde fuhuşta olur, aldatma da olur, aldanma da olur. Her türlü kötülük olur."

Yaprak, ayrıca yılbaşında çam ağaçlarının kesilerek süs ağacı olarak kullanılmasına da tepki gösterdi:

"BİR GECELİK ZEVK İÇİN YEŞİL KATLEDİLMESİN"
"Yılbaşında çam ağaçlarının kesilmesi bizleri son derece üzüyor. Çamın bol olduğu Bolu'da bundan bahsetmek belki birileri için hafif gelebilir. Ama şu bir gerçek, erozyonun bu kadar tehlike arz ettiği ve bir çok toprağı çorak olan bu ülkede yeşilin katledilmesini bir insanı katletmek gibi görüyoruz. Çam ağaçlarının bu geceye mahsus olmak üzere Müslüman toplumlarında da kullanılması bizleri üzüyor. Bir gecelik zevk için yeşil katledilmesin. Doğru bulmuyoruz ama eğer illaki yapacaksa bunu yapay ağaçlarla yapsınlar"

"BU ALLAH'A ŞİRK KOŞMAKTIR"
DHA'nın haberine göre; yılbaşında uğur getirmesi için kırmızı iç çamaşırı alınmasının bir bir hurafe olduğunu söyleyen Yaprak, "İslamiyet hurafelere son derece karşı. Böyle gecelerde bakıyoruz, ne aklın, ne mantığın ve de hiç bir inancın kabul etmeyeceği bir takım hurafelere girildiğini görüyoruz. Bunlardan biri de giysilerle bir şeyler aramak. Hurafelere Müslümanın inanması da tehlikeli. Onlardan uğur beklemesi veya başka bir şeyler umması Allah'a şirk koşmaktır. Allah'ın yardımını istiyorsa ne bir çamaşırdan, ne de başka bir şeyden uğur beklemeyecektir. Cahiliye dönemi Araplarında, Bedevi Araplarında bir takım uğur beklenen şeyler vardı. Cahiliye dönemindeki bir takım yanlışların ilim asırı, atom çağı denilen böyle bir dönemde de yaygın olarak görülmesi, üstelik Müslüman bir toplumda bunun yaygınlaşması bizim inancımız açısından tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. İnsanın giydiği elbisenin veya giysinin rengiyle ilgili bir şeyler umması sakıncalı" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...