Star TV’nin sevilen dizisi Muhteşem yüzyıl Kösem, 9 Haziran Perşembe akşamı 30. bölümüyle sezon finali yaptı. Sultan Ahmed’in tahta çıkışıyla başlayan Muhteşem Yüzyıl Kösem’in ilk sezonu Sultan 4. Murat’la sona erdi.

Osman’a yapılan zulme şahit olan Kösem, oğlunu kurtarabilmek için Mustafa’nın tahta çıkarılmasını kabul eti. Sultan Mustafa tahta çıkarken, Davud Paşa Osman’ı öldürmek için harekete geçti. Ancak yeniçerinin direnişiyle karşı karşıya kaldı.

KÖSEM İNTİKAM ALDI

Osman’ı ocakta öldüremeyeceğini anlayan Davud Paşa, zekice bir hamleyle Osman’ı ocaktan çıkarıp yedikule zindanlarına götürdü.Genç Osman, Davud Paşa ve Kilindir Ağa tarafından canice öldürüldü.

Bir kez daha evlat acısı yaşayan Kösem, Osman’ı öldüren hainlerden intikamını en acı şekilde aldı. Deyim yerindeyse kan gövdeyi götürdü.

DİZİYE VEDA ETTİLER

Kösem'de Genç Osman’ın öldürülmesinde sorumlu olan herkes Kösem Sultan’ın emriyle öldürüldü. Aslıhan Gürbüz (Halime Sultan), Mete Horozoğlu (Zülfikar Ağa), Öykü Karayel (Dilruba Sultan), Taner Ölmez (Genç Osman) ve Mustafa Üstündağ (Davut Paşa) bu yolla diziye veda eden isimler oldular.

SULTAN 4. MURAT’I KİM OYNAYACAK?

Muhteşem Yüzyıl Kösem’in Ekim 2016’da başlayacak olan 2. sezonunda artık yeni bir devir başlayacak. Çok sayıda yeni oyuncunun da katılacağı dizide, ilk sezondan ise Beren Saat, Vildan Atasever, Boran Kuzum, Esra Dermancıoğlu ve Nadir Sarıbacak kadrodaki yerlerini koruyacak ve rol almaya devam edecek.

11 yaşında tahta geçen ve Osmanlı tarihinde iz bırakan padişahlardan biri olan Sultan 4. Murat’ı ise yeni sezonda ünlü bir oyuncu canlandıracak. Ancak 4. Murat’ın kimin oynacağı ise henüz açıklanmadı. 4. Murat rolü için daha önce Engin Akyürek’in adı ortaya atılsa da doğrulanmamıştı.