Murat Yıldırım: Bizler gelir geçeriz, akıllarda Türkiye kalır

Dizi ve sinema oyuncusu Murat Yıldırım, Türk dizilerinin Arap dünyasında gördüğü ilginin Türkiye adına mükemmel bir durum olduğunu belirterek, "Bizler gelir geçeriz ama akıllarda Türkiye kalır" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.05.2016 - 16:17

Murat Yıldırım: Bizler gelir geçeriz, akıllarda Türkiye kalır

Murat Yıldırım, Arap dünyasındaki başarılı sanatçılara verilen Murex D'or 2016 Ödül Töreni için geldiği Lübnan'da açıklamalarda bulundu.

Arap coğrafyasında Türk dizilerine olan ilginin her geçen gün artması hakkında ünlü oyuncu, "Arap dünyasında Türk dizilerinin bu kadar sevilmesi, Türkiye adına mükemmel bir durum. Bizler gelir geçeriz ama akıllarda Türkiye kalır.

ocukluğumuzda seyrettiğimiz Amerikan filmlerinin hikayesini de oyuncularını da hatırlamıyoruz şu anda ama ABD'nin bütün şehirlerini filmlerden öğrendik. Bir ülkenin tanıtımında filmler ve diziler son derece önemli" diye konuştu.

"BİRÇOK İNSAN TÜRKÇE'YE MERAK SALMIŞ"

Yaptıkları işlerde insanlara, sevgiye ve yaşamlarındaki ayrıntılara dair bir şeyler vermeye çalıştıklarını ifade eden Murat Yıldırım, bu konudaki bir anısını şu şekilde paylaştı: "Gürcistan'da 72 yaşındaki bir teyze benimle Türkçe konuştu ve dilimizi dizilerden öğrendiğini söyledi. Birçok insan Türkçe'ye merak salmış, bu çok güzel. Ayrıca, bana oğluyla konuşmadığını ancak bizim aşk ve Ceza'daki anne-oğul sahnemizi görünce oğlunu arayıp barıştıklarını söyledi. Dizileri bu nedenle çok önemli buluyorum. Yaptığımız her işte insanlara bir şeyler verebilmeliyiz."

"TÜRKİYE'DE BAŞARILI OLAN DİZİ BAŞKA ÜLKELERDE DE SEVİLİR"

Türkiye'nin, tarihinde en çok reklamının yapıldığı bir dönemde olduğuna dikkati çeken yakışıklı oyuncu, Türk dizilerinin de farklı coğrafyalarda sevilme nedeninin, "insanların ortak duygularını en güzel şekilde yansıtabilmesi" olduğunu söyledi.

"Türkiye'de başarılı olan dizi başka ülkelerde de sevilir" diyen oyuncu Yıldırım, senaristlerin de çoğu zaman geniş bir coğrafyayı göz önünde bulundurarak hikayelerini kaleme aldığını dile getirdi.

Yıldırım ayrıca, başkent Beyrut'un kendisi için manevi değeri bulunduğunu artık sık sık burayı ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...