Mustafa Koç ölümünün 5'inci yılında mezarı başında anıldı (Mustafa Koç kimdir?)

2003 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı görevini üstlenen Mustafa Koç, 5 yıl önce, 56 yaşında hayatını kaybetti. Mustafa Koç nasıl öldü? Mustafa Koç kimdir?

Haberler - ntv.com.tr 21.01.2021 - 12:10 | Son Güncelleme : 21.01.2021 - 14:14

Mustafa Koç ölümünün 5'inci yılında mezarı başında anıldı (Mustafa Koç kimdir?)

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Koç, 21 Ocak 2016'da kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Koç'un ölümünün 5’inci yıldönümünde Zincirlikuyu’da bulunan aile kabristanında düzenlenen törenle anıldı.

Pandemi kurallarına riayet edilen anma törenine Koç Ailesi, Koç Topluluğu yöneticileri, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Mustafa Koç'un annesi Çiğdem Simavi, eşi Caroline Koç, kızları Esra ve Aylin Koç ve İnan Kıraç'ın yanı sıra aile dostları, çok sayıda iş insanı ve Koç Holding çalışanı katıldı. 

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, yaptığı konuşmada, “Mustafa Bey; çevresindekilere heyecan ve umut aşılayan, yaşama ve topluma değer katan, vizyon sahibi, hayatı seven, ilham veren bir liderdi. Hep en iyisini yapma gayretinde oldu. Ama ne yaparsa yapsın, vicdanının sesini dinledi. Alçakgönüllüydü; samimiydi. Hayatına dokunduğu herkesin saygısının yanında sevgisini de kazandı. Kıymetli hatırasını yüreğimizde yaşatacak, bize miras bıraktığı liderlik vizyonunu Koç Topluluğu'nu daha da ileri taşıma gayretimizde rehber kabul edeceğiz. Mustafa Bey’i, ayrıca 7 yıl önce yine Ocak ayında aramızdan ayrılan değerli büyüğümüz Nusret Arsel’i ve huzurlarında bulunduğumuz Koç Ailesi’nin ebediyete intikal etmiş tüm fertlerini rahmetle ve özlemle anıyorum. Nur içinde yatsınlar” dedi.

MUSTAFA KOÇ KİMDİR?

29 Ekim 1960 tarihinde İstanbul'da doğan Mustafa Koç, Koç Ailesi’nin 3. kuşak üyesi ve Rahmi M. Koç‘un en büyük oğluydu. Mustafa Koç'un, Ömer Koç ve Ali Koç adlarında iki erkek kardeşi bulunuyor. Liseyi, İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz Lisesi'nde yatılı olarak okudu. ABD’de George Washington Üniversitesi İşletme bölümünden 1984 yılında mezun olan Koç, iş hayatına aynı yıl Tofaş’ta Müşavir olarak başlamıştı.

1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürütmüştür. 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı'ydı.

Mustafa Koç, 14 Temmuz 1992 tarihinde Caroline Giraud ile evlendi. Esra ve Aylin adlarında iki kızı vardır. Mustafa Koç, ayrıca TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanıydı. 2005 yılında İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Mustafa Koç, sporla ve sanatla yakından ilgili bir işadamıydı. Golf ve binicilik özel merakıydı. Safari fotoğrafçılığına da ayrı bir ilgisi vardı. Hatta çektiği fotoğraflar 2013 yılında sergiye dönüştü. Mustafa Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyeliği ve İstanbul Golf Kulübü'nün başkanlığını da yapıyordu.

Mustafa Koç, Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi’ydi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

ARŞİV: MUSTAFA KOÇ'U SUZAN SABANCI DİNÇER ANLATTI

Sayfa Yükleniyor...