Nadir görülen köpekbalığını avlayıp yediler

Filipinli balıkçılar, WWF'in ricasına rağmen şimdiye kadar 41 tanesinin varlığından haberdar olunan megaağızlı köpekbalığını öldürdü.

08.04.2009 - 10:13

Nadir görülen köpekbalığını avlayıp yediler

Filipinli balıkçılar şans eseri yakaladıkları oldukça nadir görülen megaağızlı bir köpekbalığını Vahşi Yaşamı Koruma Derneği'nin (WWF) tüm girişimlerine rağmen öldürüp yediler. WWF, oldukça nadir bulunan köpekbalığından şimdiye kadar 40 tanesinin kayıt altına alındığını, öldürülen köpekbalığının 41. olduğunu ifade etti.

WWF'in Filipinler sözcüsü Gregg Yan'ın verdiği bilgiye göre yaklaşık 500 kilogram ve 4 metre uzunluğa sahip köpekbalığı, 30 Mart'ta Filipinler'in merkezinde bulunan Burias adasındaki balık ağlarına takıldı. Köpekbalığı daha sonra Sorsogon bölgesinde bulunan Donsol'a getirilerek parçalarına ayırıldı ve tüketildi.

Yan, WWF'in Donsol proje yöneticisi Elson Aca'nın megaağızlı köpekbalığının fotoğraflarını çektiğini ve balıkçıları köpekbalığının yenilmemesi için vazgeçirmeye çalıştığını ifade etti. Köpekbalığı eti, Donsol bölgesinde yerel yemeklerin vazgeçilmez bir parçası.

İlk megaağızlı köpekbalığı, 1976 yılında Hawaii'de bulunarak bilim insanları tarafından tamamen yeni bir köpekbalığı ailesi olarak tanımlandı. Bu tip köpekbalıkları geniş, balonsu ağızları ile ayırt ediliyor. Yan, Burius'ta ortaya çıkan megaağızın midesini inceleyerek, hayvanın karides larvalarıyla beslendiğinin ortaya çıkarıldığını belirtti.

Şimdiye kadar keşfedilen 41. megaağız olan köpekbalığının Filipinler'de bulunan 8. megaağız olduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...