National Geographic ile Adalar’a yolculuk

National Geographic Türkiye’nin Temmuz sayısı yine dopdolu. Hicaz çölleri, Golyat orfozu, Yarının tahıl ambarları ve Dünya dışı yaşam arayışı başlıca konular. Ayrıca tatilini ‘komşu’da geçirmeye niyetli herkese ücretsiz Yunan Adaları rehberi...

03.07.2014 - 14:44

National Geographic ile Adalar’a yolculuk

Ege adaları, yaz boyunca hem yabancı hem de yerli (Yunan) turistlerin popüler destinasyonu. Adalarda sonsuz çeşitlilikte atmosfer ve aktivite seçeneği olması, onları bir turist çekim merkezine dönüştürüyor. Bazı turistler farklı adalar keşfederken, bazıları da insanları ve ortamıyla yakın bağ kurdukları tanıdık yerleri tercih ediyor.

Ege Adaları’nda seçenekler çok. Bu nedenle yer ayırtmadan önce, gideceğiniz yerin istediğiniz tatil türüne uyup uymadığını anlamak için araştırma yapmak iyi olur. Yerel özelliklerin hakim olduğu bir adada dinlenmek istiyorsanız, büyük adalardaki turist kapanı tatil köylerinden, Mykonos veya İos gibi gece yaşamıyla ünlü adalardan uzak durun. Farklı yiyecek deneyimleri yaşamak peşindeyseniz ve gözlerden uzak sakin bir yerde kalmak istemiyorsanız o zaman Küçük Kiklad Adaları size göre değil. Özellikle de çoğu yerin boş olduğu düşük sezonda.

Keşif yapmaktan ve dolaşmaktan hoşlanıyorsanız, birbirine oldukça yakın çok sayıda adayı kapsayan Kikladlar iyi bir seçim. Ayrıca, ilkbahar sonundan sonbahar başına kadar çok sık feribot seferi bulunduğu için bir adadan diğerine geçmek oldukça kolay.

Bu arada, Kuzey Sporatlar’da ise billur gibi turkuvaz denizi olan muhteşem plajlar bulacaksınız. Ne var ki buradaki yerel mimari anakara mimarisine çok benziyor. Kuzey Sporatlar’a dahil olan adalar, neredeyse deniz kıyısına kadar ulaşan çamlıklarıyla oldukça yeşillik.

İdeal tatil destinasyonunuz güzel plajları ve geleneksel Kiklad mimarisinin bulunduğu sakin bir yerse, o zaman en iyi seçim İstendil ve Sifnos. Yalnız, popüler Sifnos Adası ağustos ayında oldukça kalabalık oluyor. Umudunuzu kesmeyin. Ege’nin bir yerlerinde ideal tatil adanızı mutlaka bulacaksınız.

Devamını National Geographic Türkiye'nin Temmuz 2014 sayısında veya iPad Temmuz 2014 edisyonunda okuyabilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...