Nazi doktoru Mengele'nin günlüğü satılıyor

Nazi toplama kampı Auschwitz'de binlerce insanın ölmesine sebep olan "Ölüm Meleği" doktor Josef Mengele'nin günlüğü açık artıma ile satılacak.

02.02.2010 - 12:50

Nazi doktoru Mengele'nin günlüğü satılıyor

Nazi toplama kampı Auschwitz'de binlerce insanın ölmesine sebep olan doktor Josef Mengele'nin günlüğü Amerika'da açık artıma ile satılacak.

Nazi dönemine ait eşyaları toplayan meraklılarının Ölüm Meleği'nin günlüğü ve mektuplarının fiyatını artıracağı ve en az 40 bin sterlin ödeyecekleri düşünülüyor.

Anestezi kullanmadan kamptaki mahkumlar üzerinde deney yapan ve ikizler konusunda saplantılı hale gelen Mengele, Ari ırka ait kusursuz klonlar üretebileceğini düşünmüştü.

Mengele'nin günlüğü günlük hayata dair içerikten ve fikirlerinin derlemesinden oluşuyor. Bunların arasında İngiltere'nin Hindistan'ı sömürgesi yapmasından duyduğu mutluluk ve Boris Pasternak'ın ünlü romanı "Doktor Jivago" kitabına olan hayranlığı bulunuyor.

Mengele aynı zamanda savaş döneminde yaptığı gaddarlıklardan da bahsediyor. Doktor günlüğüne şöyle yazmış: "Dünya benim Auschwitz'de yarattığım üreme tekniklerini benimsemediği sürece lanetlenecektir."

Mengele'ye göre aşağı ırkların elimine edilmesi gerekiyor. Daha sonra doktor çamura batmış bir ineği kurtardığı zaman nasıl da mutlu olduğunu yazıyor günlüğüne.

Günlük ve mektuplar son dönemde Brezilya'daki polis kayıtlarının arasında bulunmuştu. Mengele 1979'da ölene kadar da Brezilya'da yaşamıştı.

1960'ta Mengele 49 yaşındayken başlayan günlük Connecticut'ta satışa çıkacak. Yetkililer ise günlüğün şu anda Mengele'nin ailesine yakın birinde olduğunu söyledi ama kimliğini açıklamadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...