Nemrut'a 'orta yol' bulundu

Harabelerin yanı sıra güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer olan Nemrut Dağı'nı sahiplenmede tatlı bir rekabet içinde olan Malatya ve Adıyaman, birlikte hareket etme kararı aldı.

Anadolu Ajansı 23.09.2010 - 12:18

Nemrut'a 'orta yol' bulundu

Malatya Valisi Ulvi Saran, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan'a Nemrut Dağı'nın Adıyaman ve Malatya arasında kalmaktan kurtulması konusunda bir mektup yazmıştı, mektubun ardından iki ilin valisi mutabakata vardı, Nemrut Dağı iki ilin ortak kültür mirası olacak. 

Saran, Nemrut Dağı'na Malatya ve Adıyaman'dan giden iki kara yolunu birleştirmek istediğini ve bu konuda Adıyaman Valisi Sodan'a bir mektup yazdığını anımsattı.        

Saran, şöyle konuştu:        

''Yerli ya da yabancı bir turist Nemrut Dağı'na gitmek istiyorsa, başka tarihi ya da turistik yerleri de gezmek ister. Malatya'dan Nemrut'a giden bir turist yine aynı yoldan geri dönüp Malatya'ya geliyor. Çıkmaz sokak mantığı. Adıyaman'dan yine aynı şekilde Nemrut'a giden bir turist aynı yoldan Adıyaman'a dönüyor. Bu turizm hareketini baltalayan, daraltan bir durum. Bu duruma engel olmak için Adıyaman'dan Nemrut'a giden ve Malatya'dan Nemrut'a giden kara yolunu birleştirmek istedik. Bunun için Adıyaman Valisi Sodan'a bir mektup yazmıştım. Mektubun ardından Adıyaman Valiliği de iki kara yolunun birleştirilmesi konusunda bizimle aynı görüşte olduğunu bildirdi. Bu konuda iki ilin valileri olarak mutabakata vardık. Bir protokol yapacağız. Bunun için gün belirleyeceğiz.''        

Protokol kapsamında su takası da yapılacağını anlatan Saran, ''Malatya'dan çıkan bir su kaynağı var, Karasu. Bu suyu Kahta ilçesinin içme suyu olarak kullanma talebi var. Buna karşılık Adıyaman'da Aksu var. Bu kaynağın da bizim tarafa verilmesini istiyoruz'' dedi.        

''ADIYAMAN VE MALATYA ARASINDA DUVAR YOK Kİ''
Kültür ve Turizm Bakanlığının da yolların birleştirilmesini ve bölgenin turizm havzasına dönüşmesini istediğini ifade eden Saran, şunları dile getirdi:       

''Kültür ve Turizm Bakanlığının elbette ki bir kamu kurumu olarak iki il arasında polemik konusu olan bir konuda taraf tutması mümkün değil. Bakanlık uyguladığı politikalarla Nemrut Dağı'na iki ilden de ulaşımı desteklemeye çalışıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının planlamasında orası bir turizm yolu olarak belirlenmiş durumda. Bu yıl hem Malatya hem de Adıyaman tarafına birer karşılama merkezi için ihale açıldı. Ödenek ayrıldı. İki tarafa da karşılama merkezi yapılıyor. Nemrut iki taraftan da erişilen bir nokta. Bunlardan birini köreltmek bir kamu kuruluşunun yapılacağı bir iş olamaz. Bu çekişme yersiz bir çekişme. İki ilin halkı arasında belki biraz da geleneksel faktörlerle espri tabirinden yapılan bir şey. Nemrut Dağı'na Malatya'dan gidenler Adıyaman'ı da gezebilsin istiyoruz. İki ilin arasında duvar yok ki, bir bariyer, bir sınır yok. Aynı ülkenin iki ili.''
       
''SU KAYNAKLARI DA PAYLAŞILACAK''
Adıyaman Valisi Ramazan Sodan da, Adıyaman'dan ve Malatya'dan Nemrut'a giden iki kara yolunu birleştirmeyi istediklerine değindi.       

Sodan, ''Adıyaman'dan ve Malatya'dan Nemrut Dağı'na giden iki yolu yolu birleştirip Nemrut'u çıkmaz sokak olmaktan kurtarmak istiyoruz. Bir protokol imzalayacağız. Bunun için gün belirleyeceğiz'' dedi.       

Sodan, Adıyaman'dan doğan bir su kaynağını Malatya'ya vereceklerini, Malatya'dan doğan bir su kaynağının da Adıyaman'a verileceğini sözlerine ekledi.
     
NEMRUT DAĞI
Güneydoğu Torosların ortasında yer alan Nemrut dağı, Kommagene Krallığı'nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri durumunda. Nemrut dağına Pütürge ilçesi üzerinde 94 kilometrelik kara yolunu da aştıktan sonra varılıyor. Nemrut'a Malatya'dan giden turistler Pütürge ilçesi ve Tepehan beldesini geçerek farklı doğal düzelliklere sahip dinlenme noktalarından ararlanabiliyorlar. Adıyaman'dan ise, Kahta ilçesi üzerinden Nemrut Dağı ve milli parka ulaşılabiliyor. Kahta'ya 15 kilometre olan Adıyaman havalanı da kolay ulaşım sağlıyor. Nemrut, Adıyaman'a 43, Malatya'ya 94 kilometre uzaklıkta bulunuyor.        

Nemrut Dağı'na Adıyaman ve Malatya üzerinden ulaşım kolaylıkla soğlanabiliyor.       

Nemrut dağı, heykellerin yanı sıra özellikle temmuz ve ağustos aylarında güneşin doğuşunun ve batışının izlendiği bir mekan olarak da biliniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...