New York'ta Türkler'in günü

Bu yıl 28.si düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü, New York'ta yapıldı. Renkli görüntülerin oluştuğu yürüyüşün ardından düzenlenecek festivalde de sanatçılar konser verecek, halk oyunları ekipleri gösteri yapacak.

Anadolu Ajansı 23.05.2009 - 22:19

New York'ta Türkler'in günü

ABD'nin New York kentinde Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen 28. geleneksel Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali'nin yürüyüş bölümü sona erdi.


Manhattan'da 56. sokakla Maddison caddesinde başlayan yürüyüş Türkeyi'nin ve BM binasının hemen yanındaki Dag Hammerskjold parkında tamamlandı.

Son derece renkli görüntülerin ortaya çıktığı yürüyüşe TADF'ye bağlı derneklerin yanı sıra Türkiye'den ve Türk Cumhuriyetleri'nden gelen ekipler de katıldı. Yürüyüşü binlerce Türk ellerinde Türk bayrakları ve kırmızı beyaz kıyafetlerde izledi. New York sokakları Türk bayraklarıyla doldu.

Dernek temsilcilerinin yürüyüşleri ve festival arabalarının geçişleri sırasında İstiklal Marşı okundu, folklor ve dans gösterileri yapıldı. Bando takımları 10. yıl marşını çaldı.

Yürüyüşü protokolde Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve eşi Sema Yazıcı, Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ve eşi Gülgün Şensoy, TADF Başkanı Kaya Boztepe, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin ve eşi Nur İlkin, Türkiye-ABD Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar, KKTC New York temsilcisi Kemal Göçeri ve TBMM milletvekili grubu izlediler.

Bakan Yazıcı, New York Başkonsolosu Sansar, TADF Başkanı Boztepe ve Türkiye-ABD Dostluk Grubu Başkanı Davutoğlu halk ekipleriyle birlikte halay çektiler.

Yürüyüşe Anadolu Ajansı'nın eski Genel Müdür Yardımcısı Elvan Baransel de Beşiktaşlılar Amerika derneğinin festival arabasında katıldı.

Yürüyüşün ardından Dag Hammerskjold parkında Türk festivali başlayacak. Gün boyu sürecek festivalde Türkiye'den gelen sanatçılar konser verecek, halk oyunları ekipleri gösteri yapacak.

Festivalde Bakan Yazıcı başta olmak üzere Türkiye'den gelen TBMM heyeti ABD'deki Türk toplumuna seslenecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...