Niğdeliler Ankara’da buluştu

Köklü bir geçmişe sahip Niğde için Başkent’te “Niğde Günleri” düzenleniyor. Üç gün sürecek etkinliklere bakan ve milletvekillerin yanı sıra birçok sivil toplum kurumu temsilcisi de katılıyor.

Haberler 02.11.2012 - 12:29

Niğdeliler Ankara’da buluştu

Köklü bir tarihe sahip Niğde için Atatürk Kültür Merkezi’nde ”Niğde Günleri” gerçekleştiriliyor.

Niğde Dernekler Federasyonu Başkanı Hafize Şahiner, kentin bir ilkler şehri olduğunu söyledi.

Gülümseyen ilk Meryem Ana freskinin Gümüşler Manastırı’nda olduğunu belirten Şahiner, ilk kadın Vali olan Hüdavent Hatun’un da uzun yıllar kentte görev yaptığını hatırlattı.

Şahiner, ayrıca gezici kütüphanelerin başlangıcı olan eşekli kütüphanenin de ilk olarak kentte uygulamaya başlandığını vurguladı.

Hafize Şahiner, külliyeleri, camileri ve kiliseleriyle Niğde’nin tarihi dokusunun korunduğunu da ifade etti.

Niğde Dernekler Federasyonu Başkanı; elma, patates, kiraz ve lahana gibi sebze ve meyveleriyle Niğde’nin ülke tarımında da önemli bir yere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Üç gün sürecek etkinliğin konukları arasında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile bazı bakan ve Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi ve Doğan Şafak’ın da aralarında olduğu milletvekillerin yanı sıra MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler, vali, belediye başkanı, bürokratlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...