NTV Radyo'nun yeni programı Pötikare başladı

NTV Radyo’nun yeni programı Moda tarihi ve moda kültürü Pötikare başladı. Pötikare her Pazar saat 15.10’da tekrarı 23.10’da. Pazar günü yayınlanacak bölümün konuğu Tekstil ve Moda Tasarımı eğitimcisi Dr. Gözde Bursalıgil olacak.

Haberler 19.01.2021 - 17:15

NTV Radyo'nun yeni programı Pötikare başladı

Hepimizin bildiği pötikare desenli kumaş ilk olarak Hollanda sömürgesi Malezya ve Endonezya'da çıkmış, 17. Yüzyılda Avrupa ve Amerika'ya ihraç edilmiş. Gingham, Malezya’da çizgili anlamına gelen "genggang"dan geliyor. Endonezya'da ise bu desen zıt renklerin bir arada olmasını, iyiyle kötü arasındaki savaşı sembolize ediyor.

18. yüzyılda Avrupa ve Amerika'da üretilmeye başlıyor. 1900 ve 1920'lerde minimal sitilin temsilcisi, 30'lar ve 40'larda kullanışlı, ucuz ve dayanıklı kumaşlarla yazlık ve plaj kıyafetleri modası.

1950'lerde ise aile saadetini temsil ediyor. Evlerinde resmedilen, fotoğraflanan kadınların elbisesi hep pötikareli. 1960'larda gençliğin, modern giysisinin deseni. 1970-90 arası mutfakta perde, masa örtüsü ya da raf örtüsü. Ve 21. Yüzyılda kıyafette retro!

Her daim nostaljik ve gençliği temsil eden Pötikare adını taşıyan programda, geçmişten bugüne her yönüyle moda konuşulacak. Mini etekten çorap çizmeye, pötikareden şal desenine, sokak modasından erkek modasına...

Bikininin, mini eteğin, çorap çizmenin, kravat iğnesinin çıkışı da...

Savaşlar, toplumsal olaylar, siyasi ya da ekonomik durumun modaya nasıl yansıdığı da...

Günümüzün ve geleceğin modası da bu programın konusu.

Programcı Nacide Berber her hafta terzi, modacı, tarihçi, tasarımcı, sosyolog, araştırmacı, moda yazarı yani modayla ilgili olanlarla bu konuları konuşuyor.

PÖTİKARE HER PAZAR SAAT 15.10'DA

İlk bölümde; efsane plak kapaklarının tasarımcısı, tekstil ve moda tasarımı öğretim görevlisi Prof.Dr. Betül Dengili Atlı konuk oldu. 1920’li yılların modası, dünya savaşlarının modayı nasıl etkilediği, Dior kadınından Twiggy modasına geçişi, art nouveau ve art deco akımlarını anlattı.

İkinci bölümün konuğu Topkapı Sarayı Müzesi'nin padişah giysileri ve tekstil bölümü eski yöneticisi, moda tasarımı öğretim üyesi Prof.Dr. Hülya Tezcan oldu. Tezcan, Orta Asya’dan Osmanlı’ya dönemin modası, Saray modası ve halkın modası, padişah kıyafetlerini neye göre, kimlerin hazırladığı, gelenekselden moderne, keçeden ipeğe geçişi, hangi padişahın batı modasını yakından izlediğini anlattı.

Pazar günü yayınlanacak bölümün konuğu Tekstil ve Moda Tasarımı eğitimcisi Dr. Gözde Bursalıgil olacak. Dünya modasında iz bırakan Japon tasarımcılardan Türkiye’yi jean pantolonla tanıştıran Muhteşem Kot’a, 20’li yılların flapper kadınları, hipster’lar, drapaj elbiseler, denim kumaşlar konuşulacak.

Pötikare her Pazar saat 15.10’da tekrarı 23.10’da. Kaçıranlar ve tekrar dinlemek isteyenler için podcast kayıtları ntvradyo.com.tr adresinde ya da Apple, Google, Spotify’da.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...