NTV'den yeni belgesel: Zamanın Efendileri

NTV'nin yeni belgeseli Zamanın Efendileri 25 Ocak’ta başlıyor.

ntv.com.tr 20.01.2015 - 10:47

NTV'den yeni belgesel: Zamanın Efendileri

UZAY VE ZAMANDA BİR YOLCULUK

İnsanoğlu önce, yaptığı işlere değer verdi, sonra bunlar için süre oluşturdu. Mevsimlerin değişimini, Güneş ve  Ay’ın evrelerini, yıldızların hareketlerini takip  etti. Bunlara bakarak, zamanı saatlere, günlere, aylara, yıllara böldü; ve bir takvim yaptı..!

SEMERKANT'TAN İSTANBUL'A ORADAN LONDRA'YA ULAŞAN BİR YOLCULUK

Semerkant’ta Uluğ Bey’in başlattığı yolculuk 3 asır sonra Londra’da, Greenwich’te sona erdi. Uluğ Bey’in hazırladığı “Zic”, modern zamanların en kapsamlı gökyüzü atlasıydı. Onun sayesinde takvimler yapıldı, müneccimler geleceği okudu. Zic, dünyayı değiştirdi.

ESKİ ÇAĞLARDAN OSMANLI'YA GÜNEŞ SAATLERİNDEN GÜNÜMÜZE UZANAN BİR YOLCULUK

Uluğ Bey'in 1420'de Semerkant'ta kurduğu rasathane dönemin saygın gökbilim merkeziydi. Buradaki gözlem sonuçlarına göre hazırlanan Zic, 1800'lere kadar, zaman ölçümünün temel kaynaklarından biri oldu. Semerkant rasathanesi yıkılırken Uluğ Bey'in değerli mirasını Ali Kuşçu İstanbul'a taşıyacak, ardından Takiyüddin'in kurduğu rasathane bu mirasın rehberliğinde gökbilim çalışmalarına devam edecekti. O dönemlerde İstanbul kabul edilen “Sıfır Meridyeni” 400 yıl sonra Greenwich'e taşınırken, Uluğ Bey'in ölümsüz eseri önemini hiçbir zaman yitirmedi.

“Zamanın Efendileri” isimli belgesel Uluğ Bey’in çizdiği “Yıldızlar Kataloğu”nun izlerini takip ediyor. Gökyüzüne ilk defa “bilimsel merakla” bakan gözlerin olağanüstü öykülerini anlatıyor.  “Zaman”, “uzay”ve “yaşam” arasındaki kesişme noktalarını keşfediyor. Takvimlerin ve müneccimlerin gizemli dünyasına giriyor. Modern zaman izleyicisini “Zamanın Efendileri” ile tanıştırıyor. Büyülü görselliği ile hayran bırakan bir dünyanın unutulmuş öykülerini ekrana taşıyor.

BELGESEL "GEZİCİ SERGİ" İLE BÜTÜNLEŞİYOR

3 bölümlük belgesel ve gezici sergiyle birbirini bütünleyen "Zamanın Efendileri," insanın zamanı kurgulama çabasını ve gökbilimin heyecan verici serüvenini izleyiciyle buluşturacak. Gök cisimlerinin gözlemine dayalı gizemli geçmiş belgeselin ana eksenini oluştururken, İstanbul'un ilk rasathanesinin gözlem aygıtları gezici sergide yer alacak. Serginin düzenleneceği yerler ve tarihleri gelecek haftalar içerisinde açıklanacak.

Orhan İktu’nun hazırladığı, Ahmet Yeşiltepe’nin sunduğu “Zamanın Efendileri” 25 Ocak’tan itibaren 3 hafta süreyle her Pazar akşamı saat 22:10’da NTV’de yayınlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...