Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Ödülleri, 21 Şubat Salı akşamı İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İnternette tureb.net adresi üzerinden yapılan oylama sonucu belirlenen ödüller, 'Tanıtım', 'Sürdürebilirlik', 'Konukseverlik', 'Otantiklik' ve 'Turizm Eğitimi' dallarında olmak üzere beş dalda dağıtıldı.

2011 TUREB ÖDÜLLERİ’ni kazananların listesi şöyle:

TANITIM :
Turizm Broşürü: DESTİNATİON CAPPADOCİA
Tanıtım konusunda Kapadokya'yı tanıtan turizm broşürleri ve yayınları ile ödül almaya hak kazandı. Tur lideri olarak Türkiye'ye tur getirirken tanıştığı bir Türk meslektaşı ile 1977 yılında evlenip İstanbul'a yerleşen Türk vatandaşı bir Fransız: Martine Atalay. Son derece tarafsız ve zengin içeriği ile guide-martine.com adresinden ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyor.

Süreli Yayıncılık: NTV RADYO LATERNA – ÖZGE ERSU
Türkiye’nin en çok gezen, en ilginç coğrafyalara özel geziler düzenleyen profesyonel turist rehberi Özge Ersu. O, bir müzik tarihçisi. Rehber olduğu için bütün bu niteliklerini birleştirerek üç yıl önce bir turda rastlantı eseri başladığı, dinleyicilerinin ruhunu gidemedikleri yerlere, yaşayamadıkları zamanlara götüren her geçen gün dinleyici kitlesini arttırdığı ve sektörde benzeri olmayan kendine özgü formatı ile, kendisinin düşünüp hazırladığı, kaydedip montajladığı, sunduğu ve yayınladığı programı Ntv Radyo Laterna ile Özge Ersu ödül aldı.

Kitap Yayıncılığı: ARKEOATLAS
Türkiye'nin arkeolojik değerleri ile ilgili özgün araştırmalar, değerlendirmeler her yıl bir araya toplanarak Arkeoatlas Dergisi'nde yayınlanıyor. Editörlüğünü Doç. Dr. Necmi Karul'un yaptığı, Doğa Koleji'nin desteği ile basılan Arkeoatlas Dergisi, kapsamlı, güncel bilimsel değerlendirmeler sunuyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK:
MEHMET İHSAN ŞİMŞEK – İBB Park ve Bahçeler Müdürü
Çevresel Sürdürülebilirlik Dalındaki ödülü bu yıl iki güzel isim paylaşıyor. İlk isim; Mehmet İhsan Şimşek. Turistlerimizi havaalanından karşıladığımızdan itibaren geçtiğimiz yollarda ağaç ve çiçeklerden oluşan çevre düzenlemelerini izliyoruz. Bunun ardındaki imza İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Mehmet İhsan Şimşek'e ait.

MERAL OLCAY – Yedikule Hayvan Barınağı Gönüllü Yöneticisi
Ödül alan ikinci isim; Meral Olcay. Yedikule Hayvan Barınağı 3000 köpeğin yuvası, sokağa atılan köpeklerin yabancı oldukları bir dünyadan kaçarak sığındıkları güvenilir bir mekan. 22 kişinin görev yaptığı bu merkezin gönüllü bir yöneticisi, bu köpeklerin bir gönüllü savunucusu var; Mimar Meral Olcay.

KONUKSEVERLİK:
TOPKAPI SARAYI KONYALI RESTORAN PERSONELİ
Topkapı Sarayı bahçesindeki Konyalı Restoran'a günde ortalama 150-200 rehber uğruyor. Rehberlere ve turistlerimize kapılarını açan, onları en iyi biçimde ağırlayan, yakın ilgi gösteren Konyalı Restoran personeline konukseverlikleri için teşekkür ediyoruz

OTANTİKLİK
Otantik Ürün: TÜRK KAHVESİ DERNEĞİ
Türk Kahvesi Derneği, geçtiğimiz dönemde yok olma tehlikesi ile karşılaşan kahve kültürümüzü yeniden canlandırmak için başlattıkları "Türk Kahvesi İçiyorum, Kahveme Sahip Çıkıyorum" projesi ile kültürümüzün önemli bir öğesi olan kahve kültürünü yaşatmak ve yaygınlaştırmak için çalışmalar yapıyor.

Otantik Mutfak: NAR LOKANTASI
İstanbul Rehberler Odası'nın Gastronomi Uzmanlaşma Eğitim Programı'nın mimarı, dünya çapında Osmanlı mutfağı uzmanı, daha önce Feriye Lokantası'ndan tanıdığımız Vedat Başaran Osmanlı mutfağı çalışmalarını şimdi de Nar Lokantası'nda sürdürüyor.

Yerel Etkinlik: KLASİK KEYİFLER - Kapadokya
Klasik oda müziğinden keyif almak ve bu keyfi paylaşmaktı amaçları, benzer düşünen müzisyenleri buluşturmak, müzisyenleri ve müziği seyirciyle buluşturmak, klasik ve sihirli mekanları klasik müzikle ve bestecileriyle buluşturmak, sponsorları ve gönüllüleri müzisyenler ve seyirci ile buluşturmak, yolun başındakileri ustalarla buluşturmak... (klasikkeyifler.org)

TURİZM EĞİTİMİ : Hayri Fehmi Yılmaz
İstanbul Rehberler Odası'nın uzmanlaşma seminerleri ve uygulama gezilerinde eğitmenlik görevini üstleniyor, engin bilgi birikimini meslektaşlarıyla paylaşıyor. Mesleki eğitimlerimizde en çok beğenilen eğitmen.

Kültür ve Turizm BakanI Ertuğrul Günay, gönderdiği mesajında rehberlerin ülkemizin tanıtımının yapı taşlarını oluşturduğunu vurgulayarak, "Yeni bir yasa yapmak amacıyla da çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.