Frankfurter Allgemeine gazetesinin kendisiyle yaptığı röportajda Şahin, Mesut Özil gibi Alman Milli Takımı’nda oynasaydı belki daha ünlü olabileceğini belirten Şahin, kalbinin sesini dinlediğini vurguladı. Şahin, bu kararının Almanya’ya duyduğu sevgiyi azaltmadığını da sözlerine ekledi.

Futbola başlayan pek çok Türk gencinin bazısının kendisini, bazısının da Özil’i örnek almak istediğini hatırlatarak, her iki yolun da doğru olduğunu söyleyen Şahin, FAZ’a verdiği röportajda, kendisini daha çok Türk hissettiğini ancak her iki kültürün en iyi taraflarını almaya çalıştığını vurguladı. ‘Sabah erken kalkmak ve dakik olmak zorunda olduğumda Almanım’ diyen genç futbolcu, röportajında Almanya’da, ırkçı açıklamaları yüzünden Merkez Bankası Yönetim Kurulu’ndan istifa etmek zorunda kalan Thilo Sarazzin ile başlayan, entegrasyon tartışmalarına da deyindi.

Alman Milli takımını, yabancıların uyumu konusunda örnek gösteren Şahin, ‘Tunuslu ya da Türk milli maçlarda kim gol atarsa atsın halk coşkuyla alkışlar.’ dedi. Röportajda ‘Top daha bana ulaşmadan nereye pas atacağımı bilirim, bu Allah vergisi ‘ diyen Şahin, futbol aşkı adına çok şeyden feragat ettiğini vurguladı. Borussia Dortmund’a başladığında, antrenman için her gün 150 km den fazla yol kat ettiğini hatırlatan futbolcu, lise eğitimini de futbol uğruna bıraktığını ifade etti. ‘Türk Milli takımında hala yıldızınız parlamadı, sizden daha iyi orta saha oyuncusu mu var Türklerin?’ sorusuna Nuri Şahin, ‘Fazla dikkate alınmamam tabii ki, bende hayal kırıklığı yaratıyor ama Guus Hiddink ile Belçika maçından sonra umut verici ve motive edici bir konuşma yaptım. Daha çok çalışmalı ve kendimi göstermeliyim’ yanıtını verdi. Şahin amacının futbol tarihinde iz bırakmak olduğunun da altını çizdi.

Nuri Şahin Kim?

Nuri Şahin 22 yaşında olmasına rağmen 6 yıldır Almanya’da profesyonel olarak top koşturuyor. Futbola 12 yaşında Borussia Dortmund’da başlayan Şahin, 16 yaşında Bundesliga’ya adımını attı. Bir yıl sonra Şahin ilk kez Alman Milli Takımına karşı İstanbul’da oynadı ve Almanya kalesine bir gol attı. 2007 yılında Borussia Dortmund, Nuri Şahin’i Feyenoord Rotterdam‘a bir yıllığına ödünç verdi. 2008 de Dortmund’a geri dönen Şahin, Alman liginin en başarılı futbolcuları arasında sayılıyor. Şahin, bugün ikinci kez Türkiye Milli takımında ve Almanya’ya karşı oynayacak.