'O çirkin kuklayı ben yapmışım gibi...'

ntvmsnbc'nin 'insanları korkutacak kadar şirin bir maskot' olarak gündeme getirdiği 'Çift başlı kartal'ın tasarımını yapan Sernur Işık ntvmsnbc'ye konuştu ve çizimiyle, ortaya çıkan sonucun alakası olmadığını söyledi.

25.12.2009 - 13:47

'O çirkin kuklayı ben yapmışım gibi...'

2011 Universiad Kış Oyunları'nın maskotu 'Çift başlı kartal'la ilgili yapılan eleştiriler sonrasında maskotun tasarımını yapan Sernur Işık ntvmsnbc'ye konuştu:


Maskotu tasarlayan kişi benim. Fakat benim çizimimle alakası olmayan bir şekilde onu kutu gibi kafası olan çirkin ve orantısız vücutlu bir hale getirmişler. Bunun benim çizimimle bir alakası yok.

YARATIM SÜRECİNE DAHİL ETMEDİLER
Çizimle ortaya çıkan sonuç arasında çok fark olmasının sebebi benim yaratım sürecine dahil olmayışımdır. Üniversite ile aramızda maskotun kullanım haklarının devri konusunda bir anlaşmazlık oluştu, tahmin ediyorum ki onlar da bu sebepten dolayı benimle iletişime geçip, yaratım sürecine dahil olmam konusunda talepte bulunmadılar.

Ben çizdiğim karakterin gayet iyi olduğuna inanıyorum. Ama yapılan kostüm çok amatörce ve aslına sadık kalınmadan yapılmıştır.

Erzurum'un mutant maskotu! Erzurum'un mutant maskotu!

O ÇİRKİN KUKLAYI BEN YAPMIŞIM GİBİ...
Maskotun çizimiyle o çirkin kuklayı yapan aynı kişiymiş gibi söyleniyor. Ergün Gündüz de bu çizimin doğru olmadığını, profesyonel ve başarılı bir kişiye yaptırılması gerektiğini söyledi. Ama ben bu maskotu okulumda en başarılı kişi olduğum için yapmıştım. Ve Erzurum'u simgelemek için çift başlı kartaldan başka birşey düşünülmüyordu. Şehir çift başlı kartallla bütünleşmiş, zira üniversitenin girişinde de kocaman bir çift başlı bir kartal heykeli var.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLADI
Geçtiğimiz Mayıs ayında üniversiteyle anlaşamadık, maskotu onlara devretmem konusunda, bazı çirkin sözlerle karşı karşıya geldim. Böyle olunca hukuki bir süreç başlatmak istedim. Maskotu şu an kullanmamaları gerekirken her yerde kullanmaya devam ediyorlar. Ve sanki beni kötülemeye çalışır gibi haber yapıyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...