Obama 48 oldu

ABD Başkanı Barack Obama 48 yaşına girdi.

04.08.2009 - 18:44

Obama 48 oldu

4 Ağustos 1961 tarihinde ABD’nin Hawaii eyaletindeki Honolulu kentindeki Kapiolani Tıp merkezinde dünyaya gelen ABD Başkanı Barack Obama, artık 48 yaşında.  Kendisiyle aynı adı taşıyan babası, Kenya'nın Siaya Bölgesi'ndeki Nyang’oma Kogelo yerleşim yerinde doğmuş ve büyümüş bir Kenyalıydı. Annesi Ann Durham ise Kansas eyaletinin Wichita kentinde doğmuş ve büyümüş bir ABD'li.

Ailesinin boşanmasının ardından anne ve üvey babasıyla Endonezya'ya taşınan Obama'nın babası ve üvey babası müslüman, çok da dindar olmayan ailelerden geliyor. İlkokulu Endonezya'da tamamladıktan sonra ABD'ye dönen ve lise eğitimini burada tamamladı. Obama daha sonra sırasıyla Occidental College, Columbia ve Harvard üniversitelerine gitti. Siyasi bilimler ve hukuk eğitimi aldı.

Barack Obama 1989 yılında Michelle Robinson'la tanıştı. 3 Ekim 1992 tarihinde evlenen çiftin 1998 ve 2001 doğumlu iki kızı var.

YAŞGÜNÜNÜ BEYAZ SARAY MUHABİRLERİYLE KUTLADI

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs'in düzenleyeceği basın toplantısı için toplantı salonundaki koltuklarına oturan muhabirler bir sürprizle karşılaştı. Kapıdan Gibbs'i görmeyi bekleyen gazeteciler karşılarında elinde pasta ile Başkan Obama'yı buldu.

Obama 48. yaşgününü gazetecilerle kutlamaya gelmişti ama en yaşlı Beyaz Saray muhabiri ünvanına sahip Hearst gazetesi köşe yazarı Helen Thomas'ın 89.yaşgününü de unutmamıştı.

Thomas, doğum günü için dileğini soran Obama'ya "dünya barışı, herkesin mutluluğu ve sağlık reformunun gerçekleşmesini umduğunu" söyledi.

Obama, Thomas'la fotoğraf çektirdikten hemen sonra salonu terketti.

İLK AFRİKALI-AMERİKALI BAŞKAN

Barack Obama, 20 Ocak 2009 günü yerel saatle 12.00'de (TSİ 19.00) daha önce 1861 yılında Başkan Abraham Lincoln'un yemin töreninde kullandığı İncil'e el basıp yemin ederek George W. Bush'tan görevi devraldı ve resmen ABD Devlet Başkanı oldu.

Obama'nın başkanlığa başladıktan sonra yıprandığı ve önceki yıla göre daha yaşlı gösterdiği ifade ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...