Yeni teknolojilere merak duyan ve halkla ilişkilere önem veren ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’ı Web 2.0 dünyasına uyarladı.

Facebook, MySpace ve Twitter gibi popüler sosyal paylaşım sitelerine Beyaz Saray’ı dahil eden Obama, uygulamanın daha ilk saatlerinde büyük ilgi gördü.

Facebook’ta Beyaz Saray sayfasının açılmasından birkaç saat sonra “hayran” sayısı 60 bini aştı, MySpace’deki arkadaş sayısı da 8 bin oldu. 14 bin 500 Twitter kullanıcısı da Beyaz Saray sayfası için kayıt yaptı.

Facebook kullanıcılarının ilk tepkileri oldukça olumlu oldu. Lisa Shininger, “Bu yönetim iletişime önem veriyor gibi” derken, Yonette Brown “High-tech başkanımı seviyorum” yorumunu yaptı.

Beyaz Saray yeni adımla birlikte mesajlarını daha etkili ve hızlı bir şekilde geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Bir başka amaç da, yönetimin politikaları hakkında tepkileri ilk elden alabilmek.

Beyaz Saray'ın yeni medya sorumlusu Macon Phillips, Beyaz Saray'ın sosyal paylaşım sitelerindeki sayfalarında bu gruplara katılan kişilerin birbirleriyle konuşabileceğini, böylece onların nelerden söz etiklerini de izleyebileceklerini söyledi.

ABD Başkanı Obama, blogunda yer verdiği konuşma metninde, ABD yönetimini daha etkin, şeffaf ve yaratıcı olma yönünde dönüştürme sözü veriyor.

Obama göreve geldiği ilk gün olan 21 Ocak’ta yayımladığı genelgede de, resmi görevlilere, katılımcı ve şeffaf bir yönetim için Internetin kullanılması talimatını vermişti.