Danimarka'da uygulamaya konan yeni vergi ile yüzde 2,3'den yüksek oranda doymuş yağ içeren tereyağı, süt, peynir, pizza, et, sıvı yağ ve işlenmiş gıdalardan kesilecek. Bu sayede yağlı besinlerin tüketiminin azaltılarak, aşırı kiloluk ve obezite sorununu kontrol altına alınması hedefleniyor.

Yeni yasa sebebiyle tüketicilerin verginin uygulanacağı gıdaları stok yapmaya başladıkları ve yeni vergiyi "bürokratik bir kabus" olarak tanımladıkları bildiriliyor. Öte yandan, uygulama sebebiyle birçok Danimarkalı'nın yurtdışından alışveriş yağmaya yöneleceği yorumları yapıldı.

İngiliz Guardian gazetesi de Danimarka'da yürürlüğe giren yağ vergisine ilk sayfasında yer ayırdı. "Tereyağı ve jambonuyla ünlü Danimarka için karar mideye inen bir yumruk gibi." denilen haberde edinilecek gelirin obeziteyle mücadele önlemlerine aktarılacağına dikkat çekildi.

MACARİSTAN'DA DA BENZERİ BİR UYGULAMA VAR
Guardian Macaristan'ın yüksek şeker, tuz ve karbonhidrat içeren gıdalara karşı benzer bir uygulamaya gittiğini, son derece zararlı bulunan transyağların ise Danimarka, Avusturya ve İsviçre'de yasaklandığını; Finlandiya ve Romanya'nın da yağa vergi planlarını incelediğini kaydediyor.

Gazete, Avrupa'da obezite sorununun en yaygın olduğu İngiltere'de de bu yola gidilmesi çağrısında bulunuyor.