Taksim Meydanı'na ayrı ayrı gelen öğrenciler, Cumhuriyet Anıtı çevresindeki yeşil alana ve beton zemine piknik sofrası kurdu. Öğrenciler, vatandaşların şaşkın bakışları arasında burada piknik ortamı yarattı.

Öğrencilerden Dilek Esmer, eylem için toplanmadıklarını belirterek, Norveçli arkadaşları Ragnhild Avgustsen'in hazırladığı okul projesi kapsamında piknik yaptıklarını söyledi.

Esmer, İTÜ'de mimarlık, peyzaj mimarlığı gibi alanlarda eğitim aldıklarını belirterek, proje sahibi arkadaşları Avgustsen'in, Büyükada ile Taksim'deki hayatı karşılaştırdığını ifade etti.

GÖZLEM YAPTILAR
Adaya hareketlilik geldikten sonra hayatın nasıl olacağını sorguladıklarını anlatan Esmer, ''Taksim ortamında piknik yaparak, adanın atmosferini buraya getirmeye çalışıyoruz. Taksim Meydanı'na nasıl bir sakinlik, durgunluk geleceğini gözlemlemeye çalışıyoruz'' dedi.

Almanya, Norveç, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerden arkadaşları ile bu etkinliği gerçekleştirmeye çalıştıklarını ifade eden Esmer, projede genel olarak tempo, zaman ve Büyükada ile Taksim'in fonksiyonlarını karşılaştırdıklarını ve iki mekan arasındaki farkı görmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Esmer, şunları söyledi:

''Bundan sonra da bu farkları değiştirdik mi diye bakıyoruz. O atmosferi bir şekilde elde etmeye çalışıyoruz. Örneğin, Taksim'in bu hızlılığını, temposunu yavaşlatmak, burada oturup dinlenmek nasıl bir reaksiyona yol açabilir? Büyükada'da da koşu yaparak, oraya İstanbul'un temposunu taşımaya çalıştık.''

Öğrenciler, polisin uyarısı üzerine piknik örtülerini kaldırıp, çimlerde oturmaya devam etti.