Okul yolunda üşüyen minik ayaklar

Van’a göçle gelenlerin oluşturduğu mahallede, maddi imkansızlık nedeniyle okula terlik, lastik ve yırtık ayakkabı ile gitmek zorunda kalan öğrenciler hayırseverlerden yardım bekliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2008 - 19:26

Van’ın Beyüzümü Mahallesi’ne çevre illerden göç ederek yerleşen ailelerin çocukları Vali Adnan Darendeliler İlköğretim Okulu’nda eğitimlerini sürdürüyor. Çok sayıda küçük öğrenci okula terlik veya yırtık lastikle gidiyor.

Vali Adnan Darendeliler İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Eşe Atasever, okulun öğrencilerinin çoğunun Hakkari ve ilçelerinden göç eden ailelerin çocukları olduğunu söyledi.

Bu okulda 2 bin 200 öğrencinin eğitim öğetim gördüğüne belirten Atasever, öğrencilerin yüzde 90’ının maddi durumunun iyi olmadığını ve ailelerinin, devletin sağladığı desteklerle geçimini sağladığını kaydetti.


Okulda, anne ve babası olmayan 96 çocuk bulunduğunu anlatan Atasever, kış mevsiminde çocukların büyük bölümünün terlik, lastik ve yırtık ayakkabılarla okula geldiğini belirtti.

Bölgede kış mevsiminin yağışlı ve soğuk geçtiğine işaret eden Atasever, çocukların kış mevsiminde üşümemesi için hayırsever kişilerden ve kurumlardan yardım beklediklerini ifade etti.

Eşe Atasever, büyük sıkıntılara katlanarak okula gelen bu çocukların sıcak bir ortamda eğitim alması için herkese sorumluluk düştüğünü belirterek, bu çocuklara gerekli desteğin verilmesi ve imkan sağlanması durumunda, her alanda başarı gösterebileceklerini söyledi.


Okula gelen öğrencilerin ailelerinin düzenli geliri bulunmadığını söyleyen Atasever, okuldaki öğretmenlerin her ay kendi imkanları ölçüsünde çocukların bazı ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı imkanlar dışında, ailelerin, çocukların ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılayamaz durumda olduğunu bildiren Atasever, “Bu çocukların kışını yaza çevirmek bizim elimizde. Bunun için hayırsever derneklerin ve vatandaşların desteğine ihtiyacımız var” dedi.


Sayfa Yükleniyor...