'Okyanusların yüzde 5'inde deniz dağları var'

Deniz yüzeyinde, düşünülenden çok daha fazla sayıda deniz dağları ve tepeleri var. Bu dağlar deniz tabanından 1000 metre yukarda yükseliyor. Okyanusların yaklaşık yüzde 16'sında da, daha küçük tepeler bulunuyor.

03.03.2011 - 09:38

'Okyanusların yüzde 5'inde deniz dağları var'

Bilim adamları deniz dağlarının ve tepelerinin doğal yaşam için hayai önem taşıdığını ve onlar hakkında şu ana kadar çok az bilimsel çalışma yapıldığını söylüyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; deniz dağlarının ortaya çıkardığı doğal yaşam, yüzölçümü açısından Rusya'ya ya da dünyanın tüm tropikal ormanlarına eşit.

Tüm bu bulguları içeren araştırmanın ayrıntıları ise Deep-Sea Research Part 1 adlı derginin son sayısında yayımlandı.

"OKYANUSLAR DAHA FAZLA ARAŞTIRILMALI"
Araştırma heyetinin başında, Londra Zooloji Derneği'nden Deniz Biyoloğu Doktor Chris Yeason, "Bu çalışma, okyanuslar hakkında ne kadar fazla araştırma yapmamız gerektiğini gösteriyor" dedi.

Geçmişte okyanuslardaki deniz dağlarının ve tepelerinin sayısının, birkaç yüz ile birkaç bin arası bir rakam olduğu düşünülüyordu. Ancak araştırmada okyanuslarda yaklaşık 33 bin deniz dağı ve 138 bin deniz tepesi olduğu tespit edildi. Bu da okyanusların sırasıyla yüzde 4.7 ile yüzdee 16.3'üne tekabül ediyor.

Yeason, deniz dağlarının bazı çevrelerce çıkarları için kullanılabileceğine dikkat çekti ve deniz dağlarının ve tepelerinin korunması çağrısında bulundu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...