ABD'de, 1963'te suikasta uğrayan 35. Başkan John F. Kennedy ile 1997'de evinin önünde vurularak öldürülen ünlü modacı Gianni Versace'nin Dallas ve Miami'deki öldürüldüğü yerler müze haline getirilerek milyonlarca dolarlık turizm girdisine dönüştürüldü.
 
Dallas'a yaptığı ziyarette şehir turu sırasında, Teksas Okul Kitapları Deposunun 6. katındaki pencereden Lee Harvey Oswald tarafından keskin nişancı tüfeğiyle öldürülen Başkan Kennedy'nin vurulduğu kitap deposu binası Dallas Valiliğince satın alınmasının ardından özel bir vakfa kiralanarak 1990 yılında altıncı katı, 2002 yılında da yedinci katı müze haline dönüştürüldü.
 
Müzede, Oswald'ın Başkanı vurduğu altıncı kattaki pencerenin önü ve çevresindeki kitap kutuları aynen muhafaza edilerek ziyaretçilere gösteriliyor. Altıncı Kat Müzesi olarak isimlendirilen müzeye girmek için 25 dolar ödeyen ziyaretçiler, Kennedy'nin vurulduğu caddeyi aynı açıdan görebiliyor.
 
Ziyaretçiler ayrıca, Başkan Kennedy'nin, katili Lee Harvey Oswald'ın hayat hikayelerini, Kennedy suikastını araştıran Warren Komisyonu ile ilgili doküman ve fotoğrafları, suikast günüyle ilgili fotoğrafları, belgeleri görme şansına sahip.
 
Ziyaretçiler, suikastı fotoğraflayan Phil Willis'in tarihi fotoğraf makinesini ve fotoğraf karelerini de görebiliyor. Müzenin yedinci katında ise Kennedy ailesiyle ilgili fotoğraflar yer alırken, suikastın detaylarıyla ilgili video gösterimi yapılıyor.
 
Binanın ilk katında bulunan Altıncı Kat Müzesi Alışveriş Mağazası'nda, Başkan Kennedy, katil Oswald tişörtleri, suikast anıyla ilgili fotoğraflar, üzerinde baskı bulunan bardaklar, Kennedy ile ilgili kitap ve anahtarlıklar satılıyor.
 
Yılda 350 bin kişinin ziyaret ettiği müzenin yıllık gelirinin 10 milyon doları aştığı kaydedildi.
 
Elm sokağında X şeklinde işaretlenen Başkan Kennedy'nin vurulduğu nokta da turistlerin en çok fotoğraf çektirdiği yerler arasında. Başkanın ikinci bir silahla vurulduğuna inanılan sokağın sağ tarafındaki çalılıklarda da suikastla ilgili fotoğraflar, bazı Dallaslılar tarafından satılıyor.
 
VERSACE'NİN KAPISINDA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ EVİ OTEL VE RESTORAN OLUYOR
Ünlü modacı Gianni Versace'nin 1997 yılında Miami'de bir sabah yürüyüşü sonrası kapısında öldürüldüğü Versace Malikanesi de 2008'de ziyarete açılmasının ardından ünlü tatil beldesi South Beach'e gelenlerin en çok uğradığı yerlerden biri haline geldi.
 
Modacının öldürülmesinin ardından Versace Malikanesi olarak anılmaya başlanan Casa Casuarina Malikanesine girip ünlü modacının hayatını geçirdiği odaları, salonu ve havuzu görmek isteyenler kişi başına 65 dolar ödüyor.
 
2001 yılında yatırımcı Peter Loftin tarafından 19 milyon dolara satın alınan ve daha sonra kişi başına 65 dolar karşılığı halkın ziyaretine açılan, bahçesindeki havuzuyla ünlü 10 odalı binada şu sıralar otel ve restoran için yenileme çalışmaları devam ediyor.
 
Tanınmış işletmecilerinden Barton G'nin tasarladığı yeni restoran ve butik otel, gelecek ay açılmasının ardından, dünya jet sosyetesinin davetlerine ev sahipliği yapacak.
 
ARNOLD SCHWARZENEGGER KENNEDY MÜZESİNİ GEZDİ
Öte yandan NBA All-Star mücadelesini izlemek için Teksas'ın Dallas şehrine gelen Kaliforniya Valisi ünlü aktör Arnold Schwarzenegger, eşi ve çocuklarıyla beraber, Kennedy adına açılan Altıncı Kat Müzesini ziyaret etti.
 
Kennedy'nin kız kardeşi Eunice Kennedy'nin kızı Maria ile evli olan Schwarzenegger, eşi ve çocuklarıyla müzede bir saate yakın kaldı.
 
Kennedy'yi öldüren silahın bulunduğu altıncı kattaki camı dikkatle inceleyen, fotoğraf ve belgeler hakkında yetkililerden bilgi alan Schwarzenegger ailesi, daha sonra valilik aracına binerek müzeden ayrıldı.