İlişkili Haberler

10 yıldan fazla bir süredir, Zimbabve Hwange Ulusal Park’ını ziyaret edenler, kabarık, siyah yeleli, kocaman bir erkek aslanın hemen diğerlerinin arasından sıyrıldığını fark ediyordu. Kendini o kadar sevdirmişti ki, ona bir isim bile verildi: Cecil.

Şu günlerde, ölümünün ses getirmesiyle birlikte Cecil ismini duymayan kimsenin kalmadığını kolaylıkla söyleyebiliriz. Ancak aslanlar daha önce de avcılar tarafından öldürülmüştü ve öldürülmeye de devam edecek. Peki Cecil’in tüm dünyada yankı uyandırmasının sebebi ne?

"Cecil müthiş bir aslandı," diyor Oxford Üniversitesi Vahşidoğa Koruma ve Araştırma Birimi'nde (WildCRU) bir saha araştırmaıcısı ve Cecil’i muhtemelen en iyi tanıyan kişi olan Brent Stapelkamp. "Bir aslanın insanlara sunabileceği her şeye sahipti,"diye ekliyor Stapelkamp.

"BÜYÜK, GÜÇLÜ VE AYNI ZAMANDA ASİLDİ" 

Cecil insanlarla iç içeydi. 1999 yılından beri Oxford üniversitesi için yaptığı araştırmanın önemli bir parçası olan Cecil’in insanlara alışmasını ve turistler arasında popüler olmasını sağlayan etkenlerden birisi de, bu sıradışı karakter yapısı.

Stapelkamp’a göre Cecil, insanların arabalarıyla kendisine yaklaşmasına izin veriyor, bazen 10 metre kadar yanına yaklaşıp fotoğraf çekimi ve inceleme yapmalarına müsade ediyordu.

BİR ASLAN SÜRÜSÜNÜN İÇ YÜZÜ

Stapelkamp, Cecil’i bulduğunda, sürüsünden 20 aslanla birlikte bir fil leşiyle beslenmekteydi. Gözlem yapabilmek için harika bir fırsat olan bu günde 500’den fazla fotoğraf çektiğini hatırlıyor.

"Hem dişilerden hem de yavrulardan inanılmaz ilgi görüyordu," diyor Stapelkamp. Cecil daha sonra ailesi yemeğe devam ederken başını filin gövdesine yaslamış bir biçimde uyuyakaldı. Cecil'in arası yalnızca fotoğraf makineleriyle iyi değildi. "Cecil gibi verici takılmış ve yakından izlenen aslanlar bizlere onların doğadaki davranışları hakkında çok fazla bilgi veriyor," diye belirtiyor Stapelkamp.