Ölen yavrularını bırakmayınca o da öldü

Yedi yavrusu da bilinmeyen bir nedenden ötürü ölen anne köpeğin, sekizinci yavrusu karnında ölünce köpek oluşan enfeksiyondan hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 02.02.2010 - 16:04

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde henüz belirlenemeyen nedenle yedisi birden ölen yavrularının başından ayrılmayan anne köpek de öldü.

Gölmarmara Avcılar Kulübü Başkan Yardımcısı Osman Damar tarafından dokuz gün önce Gölmarmara Ovası'ndaki bir bağevinin bahçesinde ölmüş olmalarına rağmen yavrularının başından ayrılmadan beklediği ve kimseyi yanlarına yaklaştırmadığı fark edilen anne köpek de kurtarılamadı.

Anne köpeğin durumuyla ilgili olarak gazetelerde çıkan haberler üzerine Gölmarmara Kaymakamı Mustafa Arı'nın talimatıyla anne köpeğe yardımcı olmak için bağevine giden İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri, anne köpeği yavrularının başında ölmüş buldu.

Gölmarmara Tarım Müdürlüğü veteriner hekimi Amil Efe, inceleme sonucu, anne köpeğin bir batında sekiz yavruya hamile kaldığını ancak yedi yavrusunu doğurduktan sonra 8. yavrunun doğumunun gerçekleşmemiş olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Anne köpek yedisi birden ölen yavrularının başından ayrılmamıştı. Anne köpek yedisi birden ölen yavrularının başından ayrılmamıştı.

Anne köpeğin ölümünün bu doğmayan ölü yavru nedeniyle oluşan enfeksiyondan kaynaklandığını belirten Efe, ''Anne olan bir hayvan yavrusunu 10 günden önce asla terk etmez. Anne de yavruları öldüğü andan itibaren yine de başında beklemiş ve geçirdiği enfeksiyon sebebiyle de onlarla beraber ölmüş görünüyor. Yavruların ölüm sebebi de enfeksiyona yakalanan annenin yavrularını besleyememesi olabilir'' diye konuştu.

Ölen anne ve yavru köpekler, İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerince uygun bir araziye gömüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...